Украинскта војска: Одбивме пет непријателски напади во правец на Доњецк и Луганск

Сподели со своите пријатели

Генералштабот на украинските вооружени сили објави дневен извештај за воената ситуација во Украина.

Loading...

– Руското раководство се подготвува да формира свои окупациски власти на привремено окупираните територии. Во Русија се избираат вработени во органите на редот и се испраќаат во Украина – се наведува во соопштението.

– Во Херсонската област, ФСБ, 652. група на информатичко-психолошки операции и службеници на 12. Генерална дирекција на Генералштабот на Руската Федерација работат на создавање на уште една псевдорепублика во регионот. Нивната работа е да работат таканаречена работа со локалните власти и јавноста. Окупаторите се повеќе се деморализираат – велат тие.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Политико: Ако Херберт Кикл биде новиот лидер на Австрија, тоа ќе биде катастрофа за ЕУ

– Во единиците на 60-та одделна моторизирана бригада на 5-та севоена армија на Источниот воен округ, двајца команданти на вод се отстранети од должност поради непочитување на наредбите. Заменик-командантот на бригадата за воено-политичка работа ќе пристигне во Доњецк – тврди украинската армија.

– Во единиците на Балтичката флота, особено на 79-та одделна моторизирана бригада на 11-от армиски корпус, евидентирани се бројни одбивања на служба и неподготвеност за потпишување договори со „регрути“ – велат оттаму.

Воената опрема на руските вооружени сили се префрла на територијата на Белорусија, најверојатно заради прегрупирање на единиците и создавање резерва, велат тие.

– Вооружените сили продолжуваат со одбранбените операции во источниот, југоисточниот и североисточниот правец. На сите правци непријателот е успешно воздржан, во некои нашите единици изведуваат успешни контранапади. Поточно, одбиени се пет непријателски напади во правец на Доњецк и Луганск, уништени се 10 тенкови, 18 единици оклопни возила и 13 единици моторни возила и 15 артилериски системи. Непријателот претрпел загуби – се наведува во соопштението.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Водата носи илјадници мини низ Украина, збришани населби и земјоделски површини

Вооружените сили на Украина погодија 4 авиони, беспилотни летала и 2 крстаречки ракети. Авионите на воздухопловните сили продолжуваат со ракетни и бомбашки напади на места каде што се акумулира опрема и непријателски човечки сили, рекоа тие.

Loading...