Украина објави снимка: „Ова го најдовме во руска комора за мачење“

Сподели со своите пријатели

Украинското Министерство за одбрана тврди дека е создадена комора за мачење во село во регионот на Харков.

Loading...

Министерството објави на Твитер фотографија од Писки-Радкивски на која се гледа гас-маска и кутија со забни круни.

Тие ја опишаа сцената како „мал Аушвиц“, додавајќи дека на главата на жртвата била пронајдена маска покриена со крпа.

 

 

Снимка од наводната просторија за мачење

Украинската полиција претходно објави дека по ослободувањето на селото Писки-Радкивски во Харковската област, нејзината војска пронашла и соба во подрумот на семејна куќа во која Русите мачеле војници и цивили.

Детали за тоа што е пронајдено во собата објави Сергиј Болвинов, еден од водачите на полицијата во споменатото подрачје.

Loading...

„Соседите слушале постојани врисоци. Инспекторите пронајдоа страшна комора за мачење во селото.

По ослободувањето на регионот, полицијата доби изјави за соработници и злосторствата на руската армија, како и сведоштва од локалните жители.

По ослободувањето на село Писки-Радкивски, мештаните се обратиле до полицијата и пријавиле дека руската војска чувала затвореници во подрум на една куќа – локални жители, антитерористички сили и затвореници од вооружените сили.

 

 

Полицијата дефинитивно знае да закопува луѓе живи во земја и да користи гас-маска со крпа што тлее.

Исто така, во комората за тортура беше пронајдено дилдо, кутија со голем број искинати протези, жици со јажиња и писмо со интервју на еден од мажите кои биле таму.

Loading...

Полицијата ги знае имињата на војниците кои биле малтретирани од Русите.

Истражителите и обвинителите работат на утврдување на сите факти што се случиле во оваа комора за мачење.

Правдата ќе го прогласи секој криминалец за виновен“, напиша тој.