Таткото на руската ученичка која нацрта антивоена слика е приведен во Минск

Сподели со своите пријатели

Маж од западниот руски регион Тула, чија ќерка минатата година нацрта антивоена слика на училиште, е уапсен во главниот град на Белорусија, Минск, откако избегал од домашен притвор во Русија, изјави неговиот адвокат Дмитриј Захватов, пренесе Радио Слободна Европа.

Loading...

На 28 март, Алексеј Москаљов беше осуден во отсуство на две години затвор за дискредитација на руските вооружени сили.

Москаљов го привлече вниманието на полицијата откако неговата ќерка Марија, шестоодделенка, нацрта слика повикувајќи на мир во Украина во декември.

Обвиненијата против него произлегоа од подоцнежната истрага за неговите објави во кои се осудува руската инвазија на Украина.