Замбија

Сподели со своите пријатели

Рочиштето закажано за денеска на Хрватите обвинети за трговија со деца во Замбија е одложено, а следните рочишта се закажани за 6 и 10 февруари, дознава Хина од хрватски дипломатски извори. Loading… Четири брачни парови од Хрватска беа уапсени на почетокот на декември на аеродромот во Ндола, третиот по големинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија денеска го поздрави чекорот на претседателот Хакаинде Хичилема за укинување на смртната казна во Замбија. Loading… „Ова достигнување испраќа силен сигнал до земјите во регионот и ширум светот, придонесувајќи за постепено укинување на смртната казна во Африка и пошироко. Смртната казна е сурова, нечовечка и понижувачка казна. ЕвропскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Семејството на загинатиот 23-годишен студент од Замбија, кој беше осуден на затвор во Русија, а потоа регрутиран да се бори во Украина, бара од Москва објаснување за неговата смрт. Loading… Лемехани Натан Ниренда бил осуден на девет години затвор за дрога, но бил ослободен и распореден на фронтот во Украина,Прочитај повеќе