вулкани

Сподели со своите пријатели

Во Исланд, вулкан почна да еруптира во текот на ноќта по неколкунеделни земјотреси во област јужно од главниот град Рејкјавик, но Исландскиот метеоролошки институт соопшти дека интензивната сеизмичка активност може да почне да се стабилизира. Loading… Околу 4.000 луѓе беа евакуирани од рибарскиот град Гриндавик на 11 ноември поради значителнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатата недела, јапонски вулкан лоциран на островот Нииџима, 150 километри јужно од Токио, експлозивно еруптираше. Loading… Јапонската крајбрежна стража го сними моментот на ерупцијата и ја објави снимката вчера. Властите наведуваат дека ерупцијата достигнала висина од околу 200 метри, пишува Би-Би-Си. Вулканскиот остров е создаден пред десет години. Неговото имеПрочитај повеќе

brown and black mountain under white clouds

Сподели со своите пријатели

Националната служба за геологија и рударство на Чиле, Сернагеомин денеска го подигна нивото на тревога за вулканот Виларика од жолто во портокалово. Loading… Радикалната мерка е донесена поради зголемувањето на вулканската активност и сеизмичноста во областа на масивот, што претставува ризик за заедницата и подразбира евакуација на луѓето, се наведуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Подводниот вулкан Ист Епи, кај островот Вануату во Пацификот, еруптираше исфрлајќи пепел во височина до 100 метри. Loading… Воспоставен е безбедносен периметар од 10 километри околу подводниот вулкан, кој се наоѓа на околу 68 километри северно од Порт-Вил, главниот град на оваа пацифичка нација. Над локацијата најпрво беше забележана пареа,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците веруваат дека постои можност за голема вулканска ерупција овој век што може драматично да ја промени климата во светот и да загрози милиони животи. Loading… Кога вулканот Хунга Тонга–Хунга Хаапаи еруптираше во Тихиот Океан во јануари, експлозијата беше толку голема што цунами ги погоди бреговите на Јапонија, Северна иПрочитај повеќе