вселена

Uranus planet

Сподели со своите пријатели

Научниците дошле до запрепастувачки податоци длабоко во планетата Уран, откривајќи дека сината планета на Сончевиот систем е многу погасна отколку што претходно се веруваше. Loading… Додека претходните студии покажаа присуство на првенствено хелиум и водород со трага од метан, една неодамнешна студија покажа дека Уран содржи значително количество метан воПрочитај повеќе

an artist's rendering of a planet in space

Сподели со своите пријатели

Астрономите ширум светот вечерва ќе гледаат кон небото. Имено, како што информираат од Европската вселенска агенција, астероидот 2024 GJ2, откриен во вторник, ќе помине на растојание од само 12.320 километри од површината на Земјата. Loading… Само за споредба, тоа е само три проценти од растојанието помеѓу Земјата и Месечината. КакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина денеска лансираше сателит кој ќе обезбедува комуникациски услуги меѓу Земјата и Месечината. Loading… Ова е клучен чекор за кинеските истражувачки мисии, како што се собирање примероци од далечната страна на Месечината или откривање на Јужниот пол, пренесува кинеската новинска агенција Ксинхуа. Сателитот Ксуекиао-2 тргна од базата за лансирање наПрочитај повеќе

an artist's rendering of a planet in space

Сподели со своите пријатели

Астероидот Апофис, откако беше откриен во 2004 година, се смета за најопасниот астероид за нашата планета. Loading… Сепак, шансата овој „убиец на градовите“ и „богот на хаосот“, како што се нарекува, всушност да удри во Земјата кога ќе прелета во април 2029 година, е нула проценти, според тимот астрономи предводениПрочитај повеќе

a space station in the middle of the night

Сподели со своите пријатели

Блок со батерии тежок 2,6 тони неконтролирано се спушта кон Земјата. Loading… Блокот беше фрлен од Меѓународната вселенска станица пред околу три години и оттогаш лебди во вселената. НАСА потоа објави дека блокот ќе биде во вселената уште три или четири години, а потоа ќе се упати кон Земјата. БилдПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вселенското летало „Одисеј“ ќе се обиде да слета на Месечината вечерва, нешто пред полноќ по наше време. Loading… Тоа е првиот обид на САД за слетување на Месечината по повеќе од половина век и крајот на програмата Аполо во 1972 година. – „Одисеј“, беспилотната лунарна сонда на компанијата Intuitive Machines,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската вселенска агенција, како и другите вселенски агенции ширум светот, со посебно внимание го следат сателитот European Remote Sensing 2 (ERS-2). Loading… Станува збор за европски сателит кој беше лансиран во орбитата на Земјата во 1995 година. Мисијата ЕРС-2 заврши во 2011 година кога ЕСА одлучи да го деорбитира сателитотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија денеска го отфрли предупредувањето на Америка за новите нуклеарни капацитети на Русија во вселената, нарекувајќи го „злонамерна измислица“ и трик на Белата куќа да ги натера американските законодавци да одобрат повеќе пари за да ѝ се спротивстават на Москва. Loading… Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Белата куќа,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што се приближува кон крајот на 2023 година, претставени се серија неверојатни небесни слики кои ги прикажуваат чудата на вселената, а клучна улога има вселенскиот телескоп Џејмс Веб (JWST). Loading… Сепак, ова не беше единствениот придонес за вселенскиот визуелен спектакл, бидејќи различни мисии и снимки од Земјата, исто така,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сезоната на празници е и време кога вселенските ентузијасти уживаат во различни глетки преку телескопот. Loading… Една од последните глетки од вселената е фантастичната глетка на Уран, а сега на ред е Very Large Telescope (VLT), кој го испорачува мозаикот Running Chicken Nebula. Како дел од Европската јужна опсерваторија, VLTПрочитај повеќе