Волкер Турк

aerial photography of city, body of water, and forest

Сподели со своите пријатели

Европската унија и Обединетите нации рекоа дека новиот закон за национална безбедност на Хонг Конг е длабоко загрижувачки и може да ги наруши основните слободи во градот под кинеска управа. Loading… „Аларматно е тоа што таков закон беше протуркан низ забрзана постапка и покрај сериозната загриженост за неусогласеноста на многуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на Обединетите нации за човекови права, Волкер Турк, изјави дека е „многу вознемирен“ од изјавите на високи израелски претставници кои ги повикуваат Палестинците да ја напуштат Газа. Loading… „Многу сум вознемирен од изјавите на високите израелски функционери за плановите за префрлање на цивили од Газа во трети земји“, напишаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водачите на неколку големи тела на Обединетите нации во понеделникот заеднички повикаа на хуманитарен прекин на огнот во Газа, додека Израел ги засилува нападите во речиси едномесечниот конфликт. Loading… Меѓу 18-те потписници се Волкер Турк, високиот комесар на ОН за човекови права, шефот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом ГебрејесусПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Техеран веќе се погубени четири лица под обвинение дека учествувале во протестите кои ја потресуваат земјата од септември минатата година. Loading… Протестите уследија по смртта на една млада жена која полицијата за морал ја обвини за несоодветно облекување. Високиот секретар на ОН за човекови права Волкер Турк предупреди декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк рече дека понатамошните напади врз украинската инфраструктура може да предизвикаат сериозно влошување на хуманитарната ситуација и да поттикнат натамошно раселување. Loading… Во говорот пред Советот за човекови права по патувањето во Украина, Турк рече дека руските напади изложуваат милиони луѓе наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во последните 10 години убиени се 958 новинари, соопшти високиот комесар на Обединетите нации за човекови права Волкер Турк. Loading… Во истиот период повеќе од илјада од нив завршиле во затвори, рече Турк на почетокот на конференцијата за заштита на новинарите во Виена, пренесува Хина, повикувајќи се на агенцијата ДПА.Прочитај повеќе