Хонг Конг донесе контроверзен закон за национална безбедност, реагираа ОН и ЕУ

Сподели со своите пријатели

Европската унија и Обединетите нации рекоа дека новиот закон за национална безбедност на Хонг Конг е длабоко загрижувачки и може да ги наруши основните слободи во градот под кинеска управа.

Loading...

„Аларматно е тоа што таков закон беше протуркан низ забрзана постапка и покрај сериозната загриженост за неусогласеноста на многу негови одредби со меѓународното право за човекови права“, рече во изјавата на високиот комесар на Обединетите нации за човекови права Волкер Турк.

Тој ги даде коментарите откако пратениците од Хонг Конг едногласно го одобрија новиот предлог-закон само две недели откако беше првпат претставен.

Лидерот на Хонг Конг Џон Ли рече дека новиот закон стапува на сила во сабота и го нарече „историски момент“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како Иран и Израел станаа непријатели? Долгогодишна војна во сенка!

Можна е доживотен затвор за предавство, саботажа и кражба на државни тајни

Правниот пакет, познат како член 23, казнува прекршоци како предавство, саботажа, бунт, кражба на државни тајни, странско мешање и шпионажа со казни кои се движат од неколку години до доживотен затвор.

Во изјавата на Турк се вели дека широко дефинираните и нејасни одредби на законот би можеле да доведат до „криминализација на широк опсег на однесување заштитени со меѓународното право за човекови права, вклучувајќи ја слободата на изразување, мирното собирање и правото на примање и ширење информации“.

Донесувањето без „темелен процес на размислување и значајни консултации е регресивен чекор за заштита на човековите права во Хонг Конг“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц во Кина ги уверуваше студентите дека не мора да пушат марихуана ако дојдат во Германија

Во посебна изјава, Европската унија соопшти дека е загрижена за „потенцијалното влијание врз правата и слободите на луѓето во Хонг Конг“ и дека членот 23 може „значително“ да влијае на работата на канцелариите на ЕУ, како и на организациите и компаниите во Хонг Конг.

Loading...

„Ова, исто така, покренува прашања за долгорочната привлечност на Хонг Конг како меѓународен бизнис центар“, се вели во извештајот.

Запад: Напад на владеењето на правото

ЕУ го повика специјалниот административен регион да ја зајакне довербата во „висок степен на автономија“ доделен според формулата „една земја, два системи“ донесена кога Хонг Конг се врати од британската власт во Кина во 1997 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година.

Велика Британија соопшти дека законот ќе влијае на репутацијата на Хонг Конг како меѓународен град кој го почитува владеењето на правото, има независни институции и ги штити слободите на своите граѓани.

Кина во средата го повика Обединетото Кралство да престане со „неоснованите обвинувања“ за законот, се вели во соопштението на нејзината амбасада во Британија.

Кинескиот државен совет за работи на Хонг Конг и Макао објави дека законот ќе „обезбеди просперитет и стабилност на Хонг Конг“, како и ќе ги заштити интересите на странските инвеститори, демократијата и слободата.