војска

Сподели со своите пријатели

Србија сака да ја има најсилната армија во регионот бидејќи сака да живее во мир и стабилност, изјави српскиот министер за одбрана Небојша Стефановиќ, а пренесува агенцијата СРНА. Loading… „Србија никому не се заканува, но не го дава своето“ На свечената академија по повод Денот на војската на Србија, СтефановиќПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припадници на индо-тибетанската гранична полиција носат воена униформа, со дебели чизни и тешки јакни. Нивната работа е да ја чуваат големата граница помеѓу Индија и Кина, каде температурите на планината често паѓаат далеку под нулата. Покрај своите редовни должности, припадниците на полицијата вежбаат и јога на Хималаите. На исклуителни локацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Благодарение на новиот буџет од 700 милијарди долари, американската војска ќе може да плати илјадници дополнителни војници, повеќе обуки и бродови и многу други работи. Буџетот на Пентагон од 700 милијарди долари е најголем во историјата Loading… Буџетот на американското Министерство за одбрана за 2019. година ќе изнесува 716 милијардиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот буџет на Пентагон е најголем досега и изнесува 700 милијарди долари што значи дека Соединетите Американски Држави многу повеќе ќе трошат на одбрана во споредба со главните конкуренти, Русија и Кина. Буџетот на САД, кој американскиот претседател Доналд Трамп го потпиша во петок, предвидува големо зголемување за војската. ПентагонПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Доналд Трамп издал наредба на Пентагон во втората половина од годината, за да се прикаже воената моќ на американската војска, да организира голема воена парада. Како пренесуваат агенциите, Трамп сака да види дефиле на војската и тенковите низ улиците во Вашингтон. По тој повод, Трамп на 18. јануариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 16 лица загинале во воздушните напади во Источна Гута близу Дамаск, ден по ударите на владините и руските сили врз областа која ја контролираат бунтовници. Сириската опозициска Опсерваторија за човекови права со седиште во Велика Британија соопшти дека руските и сириски сили утринава гаѓале најмалку пет населени места воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Свештенството на руската православна црква во следниот период ќе мора да мине низ многу необичен вид на обука. „СТАТУС 6“ – Оружјето на Путин за крајот на светот (фото) Loading… Свештенциите, поповите и другите црковни лица ќе мора да научат како да управуваат со тенкови, други воени возила и компјутерскаПрочитај повеќе