Водици

Сподели со своите пријатели

Дваесетгодишниот Константин Круниславски прв стигна до светиот крст во базенот на „Асториа бар“ во Куманово. Loading… Петта година по ред учествува на пливања по светиот крст, а по втор пат беше најсреќниот меѓу верниците. – Ова ми е втор пат како го фаќам крстот, прв пат беше во црквата „СветаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шеснаесетгодишниот Антонио Мирославовски го извади светиот крст од водите на црковниот базен на „Свети Ѓорѓи“ во Куманово. Loading…     Вели дека ова е втор пат како учествува на манифестацијата. – Втор пат учествувам, но прв пат ја имав среќата прв да стигнам до светиот крст и многу ми еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и едногодишниот Влатко Тодоровски го фати светиот крст денеска во кумановското село Тромеѓа. Loading… Мештаните на оваа населено место денеска се собраа на осветување на вода на комплексот „Александрија“ по повод празникот Богојавление (Водици) при што Тодоровски беше најсреќниот верник кој прв дојде до светиот крст.     КакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Триесет и четиригодишниот Филип Ристовски го фати крстот во црквата „Света Троица“ во Куманово на празникот Водици – Богојавление. Loading… Тој беше најсреќниот меѓу верниците кои денеска скокнаа по светиот крст. – Се надевам дека годинава ќе донесе повеќе среќа, здравје и успеси на мене и моето семејство, но иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и едногодишниот Бојан Костадиновски од Куманово го фати крстот во Соборниот храм „Свети Никола“ на празникот Водици – Богојавление. Loading…     Костадиновски беше најсреќниот верник кој прв дојде до крстот, меѓу десетиците православни христијани кои денеска влегоа во ладните води на црковниот базен.     Вели дека поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На повеќе локации во Куманово и Старо Нагоричане во петок православните верници ќе пливаат по светиот крст за празникот Водици. Loading… Централната манифестација ќе се одржи во Соборниот храм „Свети Никола“ каде верниците можат да се пријават за учество на настанот. Од 8 часот ќе се одржи литургија на којаПрочитај повеќе