Владимир Салдо

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на окупираната област Херсон, кој беше назначен од Русија, тврди дека Украинците се „повредиле себеси“ со уништување на браната Нова Каховка и хидроцентрала покрај реката Днепар, пренесува Си-Ен-Ен. Loading… И Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за пробивање на браната. Си-Ен-Ен не можеше да утврди што го предизвикало уривањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на Херсон назначен од Москва, Владимир Салдо, денеска изјави дека повеќе од 70.000 жители на Херсон и околните области се преселиле на левиот брег на реката Днепар поради украинската офанзива. Loading… Регионалните власти ги повикаа жителите да се евакуираат додека Украина напредува во офанзивата за повторно заземање на Херсон,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Регионот Херсон седум дена ќе биде затворен за пристигнување на цивили и цивилен сообраќај поради небезбедната ситуација во регионот, изјави денеска вршителот на должноста гувернер Владимир Салдо. Loading… „Доколку избијат непријателства, ќе има артилериски оган. Тие ќе го бомбардираат градот. Подобро е да ги однесеме луѓето на друго место, штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Цивилите треба да бидат евакуирани од украинскиот град Херсон што е под руска контрола што е можно побрзо бидејќи украинските сили би можеле да започнат офанзива во секое време, изјави официјален претставник назначен од Русија. Loading… Руските сили во Херсон беа потиснати 20-30 километри во последните неколку недели. „Украинските силиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили напредуваа во јужната провинција Херсон и презедоа контрола врз некои села, изјави во понеделникот локален претставник назначен од Русија. Loading… „Да речеме само дека е тензично“, изјави за државната телевизија Владимир Салдо, шеф на регионот Херсон, кој беше назначен од руските власти. „Во областа Каховка се наоѓа населбатаПрочитај повеќе