Херсонската област ќе биде затворена за цивили 7 дена

Сподели со своите пријатели

Регионот Херсон седум дена ќе биде затворен за пристигнување на цивили и цивилен сообраќај поради небезбедната ситуација во регионот, изјави денеска вршителот на должноста гувернер Владимир Салдо.

Loading...

„Доколку избијат непријателства, ќе има артилериски оган. Тие ќе го бомбардираат градот. Подобро е да ги однесеме луѓето на друго место, што го правиме во моментов. За да ја направиме оваа работа побезбедна, влезот на цивилите на територијата на Регионот Херсон е суспендиран на седум дена“, изјави Салдо за ТВ каналот Русија-24, пренесена од агенцијата ТАС С.

Салдо додаде дека „само оние кои имаат пропусница од канцеларијата на воената команда“ ќе можат да влезат во регионот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Словачка го тужеше поранешниот премиер и министер поради донацијата на авиони за Украина

Тој посочи дека се работи на зголемување на пропусната моќ на траектните услуги со цел да се забрза процесот на евакуација на цивилите од десниот брег на Днепар.

„Пуштени се чамци кои можат да превезуваат луѓе. Од утрото луѓето се собираат на одредени места во градот, пред се во речното пристаниште. Денеска ќе додадеме уште неколку локации каде што ќе можат да се соберат евакуираните“, рече Салдо.

Тој рече дека Украина „акумулира огромни сили во областите на Миколаев и Криви Рих“.

Салдо претходно денеска изјави дека властите во регионот Керсон планираат привремено да преселат меѓу 50.000 и 60.000 луѓе од десниот брег на реката Днепар на левиот брег или во други руски региони.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нов голем напад на Русија врз украинската енергетска инфраструктура во текот на ноќта

Тој посочи дека одлуката за евакуација на цивилите се должи и на „создавањето големи одбранбени утврдувања, за да може да се одбие секој напад“.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.