Вјоса Османи

Сподели со своите пријатели

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја пречека претседателката на Република Косово, Вјоса Османи-Садриу, која престојува во официјална посета на Република Македонија. Loading…     Претседателот Пендаровски и претседателката Османи-Садриу одржаа тет-а-тет средба, по што следуваше пленарен состанок на двете делегации. Во фокусот на разговорите се севкупните билатерални односи меѓу Северна МакедонијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пратениците во Европскиот парламент вчера им дадоа зелено светло на граѓаните на Косово најдоцна од 1 јануари следната година да патуваат во Европа без визи. Loading… Овој потег, според Асошиејтед прес, значи дека Косовците ќе можат да патуваат во 27-члената Шенген зона, која ги вклучува повеќето земји од Европската унија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Косово денеска ќе се одржат бројни манифестации по повод 15-годишнината од прогласувањето на независноста, вклучувајќи свечени седници на парламентот и владата, паради на припадниците на косовските безбедносни сили и косовската полиција и други културно-уметнички активности. Loading… Официјалната седница на владата ќе се одржи претпладне во Приштина, по што ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Косово ќе поднесе барање за членство во Европската унија до крајот на годинава, изјави во вторник во Тирана косовската претседателка Вјоса Османи. Loading… „Денеска овде пред сите лидери на ЕУ ќе објавам дека Косово до крајот на оваа година ќе ја поднесе својата апликација за членство во ЕУ“, рече Османи.Прочитај повеќе