Викторија Нуланд

Сподели со своите пријатели

Лидерите на воената хунта во Нигер одбија да дозволат заменик-државниот секретар на САД Викторија Нуланд да се сретне со соборениот претседател на земјата Мохамед Базум и ги отфрлија нејзините барања за враќање на демократијата по минатомесечниот пуч. Loading… Нуланд ги опиша разговорите во нигерискиот главен град Ниамеј со водачите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската амбасада во Вашингтон денеска ги осуди изјавите на американскиот заменик државен секретар за политички прашања, Викторија Нуланд, дека „САД ги поддржуваат нападите на Украина врз воените објекти на Крим и дека тоа се легитимни цели“, и додаде дека таквата позицијата е јасна потврда дека САД се директно вклучени воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-државниот секретар на САД за политички прашања Викторија Нуланд изјави дека САД ги поддржуваат нападите на Украина врз воените објекти на Крим и дека тоа се легитимни цели, пренесува ТАСС. Loading… „Украина нема да биде безбедна доколку Крим не се демилитаризира“, рече Нуланд за време на видео дискусија организирана одПрочитај повеќе