Лидерите на пучот во Нигер забранија на американски дипломат да се види со претседателот

Сподели со своите пријатели

Лидерите на воената хунта во Нигер одбија да дозволат заменик-државниот секретар на САД Викторија Нуланд да се сретне со соборениот претседател на земјата Мохамед Базум и ги отфрлија нејзините барања за враќање на демократијата по минатомесечниот пуч.

Loading...

Нуланд ги опиша разговорите во нигерискиот главен град Ниамеј со водачите на воената хунта во понеделникот како „искрени и тешки“ бидејќи командантите на бунтовниците повторно одбија да се поклонат на меѓународниот притисок да се откажат.

Нуланд рече дека се состанала со офицерите, вклучувајќи го и бригадниот генерал Муса Салау Барму, кој е назначен за нов началник на Генералштабот на армијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Детали од разговорот меѓу Трамп и Зеленски

Сепак, хунтата не одговори на нејзините барања да се сретне со самопрогласениот нов лидер на Нигер, генерал Абдурахман Тиани, како и со притворениот новоизбран претседател Базум, кој е во домашен притвор и тврди дека е заложник.

Нуланд рече дека предупредила дека ќе има последици за односите на Нигер со САД доколку хунтата не го врати Базум на власт.

Таа изрази надеж дека хунтата ќе ја отвори вратата на дипломатијата.

Нуланд истакна дека водачите на пучот знаеле каков ризик ќе преземат доколку ја поканат руската приватна воена формација „Вагнер“ да влезе во Нигер.

Воената хунта го затвори воздушниот простор на Нигер до понатамошно известување во неделата вечерта, поради, како што рече, закана од воена интервенција.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блинкен: На Иран му требаат до две недели да произведе материјал за нуклеарно оружје

Лидерите на пучот предупредија дека на секој обид за нарушување на воздушниот простор на Нигер ќе биде одговорено енергично и веднаш.

Одбранбените претставници на Економската заедница на западноафриканските држави (Ecowas) се договорија за можен план за воена акција против Нигер доколку Базум не биде ослободен и вратен на власт до крајниот рок кој истече во недела.

Портпаролот на Ecowas, Емос Лунгу, во понеделникот рече дека блокот ќе одржи итен самит за да разговара за Нигер во четврток во седиштето на организацијата во Абуџа.

Сепак, единството на блокот е поткопано со поддршката на водачите на државниот удар во Нигер од страна на владејачките хунти во Мали и Буркина Фасо, кои се членки на Ecowas, и ветувањето дека ќе дојде во одбрана на Нигер доколку е потребно.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина

Базум ја повика меѓународната заедница да помогне во „обновувањето на уставниот поредок“.

Тој беше демократски избран пред две години и на Запад се смета за клучен сојузник во борбата против исламистичките екстремисти во регионот.