Венко Андоновски

Сподели со своите пријатели

На 27 септември 2023 година (среда) во Софија ќе се одржи Европската ноќ на литературата организирана од амбасадите и странските културни центри во Бугарија, во соработка со Европската комисија и Град Софија. Loading… На настанот ќе бидат претставени новопреведени книги на автори од различни европски земји, а секој културен центарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановци покажаа голем интерес за промоцијата на книгата „Папокот на светлината“ од Венко Андоновски која се одржа вчера во НУЦК „Трајко Прокопиев“.Романот го промовираше проф. д-р Кристина Николовска. Loading… „Папокот на светлината“ е доброволно отуѓување, доброволно напуштање на еден агресивен, перверзен и веќе опасен за душевното здравје свет-нашиот свет наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утревечер со почеток во 19 часот, во НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово ќе се одржи промоција на книгата „Папокот на светлината“ од Венко Андоновски. Loading… Свое излагање за романот ќе има промоторот проф. д-р Кристина Николовска. Венко Андоновски е роден 1964 година во Куманово, еден од најчитаните македонскиПрочитај повеќе