Ванг Венбин

chinese flag, flutter, china

Сподели со своите пријатели

Пекинг одговори на коментарот на американската министерка за трговија Џина Раимондо дека Кина е „најголемата закана“, велејќи дека САД „треба да престанат да ја гледаат Кина како непријател“. Loading… „Кина никогаш не се обложува против САД и нема намера да ги оспорува“, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен не е надлежен да го критикува кинескиот претседател Си Џинпинг за неговата посета на Русија, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин, пренесува ТАС С. Loading… Запрашан да ја коментира изјавата на Блинкен дека Кина ѝ обезбедила „дипломатско покривање“ на Русија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин, денеска изјави дека Соединетите Американски Држави, а не Кина, го снабдуваат оружјето на украинското бојно поле. Loading… Ванг ова го изјави на брифинг со новинарите, одговарајќи на прашање во врска со наводите на американски извори, според кои Русија користи кинеска муницијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Без разлика како се менува меѓународната ситуација, Кина е посветена на одржувањето на вистинскиот мултилатерализам, продолжувајќи да го подобрува глобалното владеење и да ја промовира глобалната соработка, рече портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин на редовниот брифинг за медиумите во средата. Loading… „Од 18-тиот национален конгрес наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин изјави денеска дека секој обид да се спореди кризата во Украина и прашањето на Тајван претставува „политичка манипулација со задни намери“ и „грубо мешање во внатрешните работи на Кина“. Loading… Ванг ова го изјави на брифинг со новинарите на прашањето далиПрочитај повеќе