Кина вети дека ќе продолжи да го брани мултилатерализмот

Сподели со своите пријатели

Без разлика како се менува меѓународната ситуација, Кина е посветена на одржувањето на вистинскиот мултилатерализам, продолжувајќи да го подобрува глобалното владеење и да ја промовира глобалната соработка, рече портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин на редовниот брифинг за медиумите во средата.

Loading...

„Од 18-тиот национален конгрес на Комунистичката партија на Кина (КПК), Кина отсекогаш застана на страната на единството и соработката, се приклучи кон подобрувањето на системот на глобално управување преку реформи и правеше напори да изгради нов вид меѓународни односи, се карактеризира со взаемно почитување, правда и правичност“, рече Ванг, според China Media Group (CMG).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ерозија на демократијата во демократските земји

Истакнувајќи дека Кина е цврст бранител на сегашниот меѓународен поредок, Ванг рече дека Кина цврсто ќе го поддржи меѓународниот систем со Обединетите нации (ОН) како основа, меѓународниот поредок заснован на меѓународното право и мултилатералниот трговски систем со Светската трговија Организацијата (СТО) како нејзина основа.

Тој рече дека во изминатата деценија Кина стана втор најголем придонесувач во ОН и мировните активности, ги исполни своите обврски за пристапување во СТО, значително го олесни пристапот на пазарот и го намали вкупното ниво на увозни давачки од 15,3 на 7,4 отсто.

„Кина, исто така, активно учествуваше во посредувањето за прашањата на „жешките точки“, како што се Корејскиот полуостров, иранското нуклеарно прашање и Авганистан, и промовираше политичко решение“, додаде тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја подигна борбени авиони поради руски и кинески бомбардери

Како одговорна голема земја која промовира реформи и подобрување на системот на глобално управување, Кина се залагаше за „концептот на глобално управување заснован на принципот на сеопфатни консултации, заеднички придонес и взаемна корист“, промовирајќи ја трансформацијата на Г20 во долгорочно управување механизам.

„Кина иницираше формирање на Азиска банка за инфраструктурни инвестиции и Нова развојна банка и продлабочување на соработката меѓу Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканската Република (БРИКС)“, заклучи Ванг.