Улф Кристерсон

Сподели со своите пријатели

Социјалдемократската премиерка на Шведска, Магдалена Андерсон го призна поразот на изборите, предавајќи го раководството на земјата на десничарскиот блок составен од четири партии. Loading… Сите гласови сè уште не се преброени, но Андерсон, која минатата година стана првата жена премиер на Шведска, рече дека резултатите покажале дека десничарскиот блок победил.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведскиот екстремно десничарски блок дојде во водство по пребројувањето на мнозинството гласови на изборите во неделата, а резултатите укажуваат на веројатно нова влада по осум години владеење на социјалдемократите. Loading… Партиите Умерени, Шведските демократи, Демохристијаните и Либералите, според резултатите од понеделникот рано наутро, освоиле 175 места во парламентот со вкупноПрочитај повеќе