Улф Кристерсон

Сподели со своите пријатели

По децении намалување на бројот на војници, шведската армија регрутира војници, отвора бази и набавува современа опрема во време кога односите на регионот со Русија се замрзнуваат поради нападот врз Украина, објави бриселскиот портал „Политико“. Loading… Вежбата „Аурора“ на островот Корсе, во која млади војници се обидоа да го зазематПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерите на земјите кандидати за НАТО Шведска и Финска планираат да се сретнат во четврток во Стокхолм, еден ден откако турскиот претседател изјави дека Хелсинки може да добие зелено светло од Анкара, но не и од Стокхолм. Loading… Финската премиерка Сана Марин е првиот шеф на влада што е применПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведскиот премиер Улф Кристерсон изјави во Европскиот парламент дека „прв приоритет“ на шведското претседателство со Европската унија е да и помогне на Украина, чија победа против Русија е „егзистенцијална“ за Европа, додавајќи дека Шведска сака да ја направи ЕУ позелена, побезбедно и послободно за време на неговото претседателствување. Loading… „ПрвПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведска и Финска мора да депортираат или екстрадираат до 130 „терористи“ во Турција пред турскиот парламент да ги одобри нивните кандидатури за влез во НАТО, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Loading… Двете нордиски земји аплицираа за членство во НАТО минатата година по руската инвазија на Украина, но нивните апликацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведска ги осудува руските напади врз украинската инфраструктура и цивилни цели, вклучително и ракетирањето на станбен блок во градот Днипро, изјави денеска шведскиот премиер Улф Кристерсон на заедничката прес-конференција со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. Loading… „Шведската влада силно ги осудува континуираните, систематски руски напади врз цивили, цивилни целиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведска направи се што ѝ вети на Турција и сега очекува турскиот парламент да го ратификува нејзиниот влез во НАТО, изјави премиерот Улф Кристерсон. Loading… Кристерсон рече дека неговата неодамнешна изјава дека Шведска не може да ги исполни барањата на Турција за ратификување на нејзиниот влез во НАТО била погрешноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведска повторно ги повлекува „заборавените“ планови од периодот на Студената војна. Loading… Премиерот Улф Кристерсон најави дека со цел да ги зајакне одбранбените капацитети, оваа скандинавска земја повторно ќе го воведе задолжителниот воен рок во државната јавна служба, пренесува националната телевизија СВТ. „Во четврток, владата ќе и наложи на ШведскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Шведска направила се што е потребно за да добие одобрение од Турција за членство во воената алијанса. Loading… „Дојде време да се заврши процесот на ратификација на Шведска“, рече Столтенберг. Минатата година, Шведска и соседна Финска се откажаа од долгогодишната политика наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведскиот премиер Улф Кристерсон денеска најави дека земјата ќе ѝ испрати на Украина нова воена помош во вредност од три милијарди круни (287 милиони долари), која ќе вклучува и системи за противвоздушна одбрана. Loading… Претходните придонеси за оружје од Шведска, кои аплицираа за влез во НАТО заедно со соседна Финска,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведскиот премиер Улф Кристерсон денеска ќе побара одобрување од Турција за членство на неговата земја во НАТО на состанокот во Анкара со претседателот Реџеп Таип Ердоган, кој го запре процесот и ја обвини Шведска дека ги штити милитантите. Loading… Заедно со Финска, Шведска поднесе барање за членство во НАТО воПрочитај повеќе