Орбан го блокираше влезот на Шведска во НАТО, па го покани премиерот да преговара

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во вторникот објави дека го поканил шведскиот премиер да ја посети Будимпешта и да преговара за членството на неговата земја во НАТО алијансата, закочена од Унгарија и Турција.

Loading...

„Денеска испратив покана до премиерот Улф Кристерсон да ја посети Унгарија за да преговара за прием на Шведска во НАТО“, напиша Орбан на социјалната мрежа Х.

Во 2022 година, по почетокот на руската инвазија на Украина, Шведска и Финска ја напуштија својата повеќедецениска политика на воена неутралност и аплицираа за членство во Организацијата на Северноатлантскиот договор.

Во меѓувреме, Финска стана членка, но Шведска беше запрена на својот пат од Унгарија и Турција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија порача дека војна со НАТО ќе биде неизбежна ако европски војници влезат во Украина

„Унгарија нема пријателски односи со Шведска“

Турскиот претседател Таип Ердоган му приговара на Стокхолм за наводно заштита на групи кои Анкара ги смета за терористички, а Орбан тврди дека нема безбедносна закана за Шведска, која „неразумно ги обвинува“ унгарските власти за поткопување на демократијата.

Шведска „не презема никакви чекори за зајакнување на довербата, така што нашите односи ќе станат односи на сојузници и пријатели“, рече Гергели Гуљас, шеф на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, на брифинг минатата недела.

„Овој однос во моментов е правно еден од сојузниците, но не може да се смета за пријателски, па морам да заклучам дека за Шведска денес, брзото приклучување во НАТО воопшто не е приоритет“, додаде тој тогаш.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија порача дека војна со НАТО ќе биде неизбежна ако европски војници влезат во Украина

Унгарскиот парламент, кој моментално е на зимски распуст, ќе продолжи со работа во средината на февруари.

Loading...

Се чека одлуката на Турција

Турскиот парламент во вторник треба да расправа за барањето на Шведска за членство во НАТО, изјави во понеделник парламентарниот извор.

Комитетот за надворешни работи на турскиот парламент го одобри барањето на Шведска минатиот месец, што е прв чекор во процесот на ратификација.