Титаник

Сподели со своите пријатели

Титаник и денес привлекува големо внимание. Бродот кој потонал, иако се зборувало дека не може да потоне, стана исклучително атрактивна туристичка атракција. Loading… Симболот на напредокот и гордоста во еден момент станува подостапен за јавноста секоја година, некогаш темната гробница на Титаник станува посветла и поотворена за јавноста. „Mission specialists“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ретка видео снимка на која се гледа океанскиот брод Титаник на дното на Атлантикот беше објавена во средата, децении по откривањето на потонатиот брод и повеќе од еден век откако бродот удри во санта мраз и потона. Loading… Сликата од океанографската институција Вудс Хол (WHOI) е направена на околу 3Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се појави најновата снимка од потонатиот Титаник и покажува нешто што луѓето досега не го виделе. Loading… Истражителите кои го снимиле го нарекоа најдоброто видео од потонатиот брод досега. Тимот на Ocean Gate Expeditions објави неверојатни 8K видеа на нивниот канал на YouTube, откривајќи го познатиот лак, сидро и другиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Познатиот нацистички министер за пропаганда Јозеф Гебелс сонувал, како Адолф Хитлер, Германија да направи брод поголем и посилен од познатиот Титаник. По еден век пронајдени остатоци од „Чилеанскиот Титаник“: Мистеријата конечно ќе биде решена (видео) Loading… Мисијата била спроведена во дело, но никој од врвот на Третиот Рајн не сонувалПрочитај повеќе