Титаник

Сподели со своите пријатели

Британскиот весник Тајмс денеска објави текст во кој наведува дека документите кои се повторно анализирани укажуваат на тоа дека Титаник потонал поради необичен метеоролошки настан – „температурна инверзија“, во која студениот воздух продира под потопол воздух. Loading… Според историчарот Тим ​​Малтин, токму температурната инверзија довела до судир со сантата мраз,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милијардерот и рударски магнат Клајв Палмер вети дека ќе изгради брод „далеку, многу подобар од оригиналот“ додека ги откри нацртите за проектот Титаник II. Loading… Палмер изнајмил соба во операта во Сиднеј за да објави дека неговата визија за изградба на голема реплика на океанскиот брод конечно ќе се оствари.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

И покрај тоа што подморницата на OceanGate неодамна имплодираше при нуркање кон потонатиот брод Титаник, при што животот го загубија сите пет патници во подморницата, се чини дека организаторите на „патувањето“ не сакаат да се откажат од овие експедиции. Или барем тоа не го соопштија јавно. Loading… Имено, на официјалнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американски експерт за потонатиот брод Титаник верува дека посетите на туристите ќе продолжат и покрај катастрофалната имплозија на OceanGate минатиот месец, која ги однесе животите на пет лица. Loading… Џесика Сандерс, претседателка на бродот „Royal Mail Ship Titanic“, искрено зборуваше за подводната експлозија која го однесе животот на нејзиниот колега,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Човечки останки се пронајдени во остатоците од подморницата Титан, потврди американската крајбрежна стража. Loading… Остатоците од минијатурната подморница што се распадна за време на обидот за нуркање во близина на Титаник, за прв пат беа видени во средата, на 28 јуни, во близина на Св. Џонс во Канада. Металните остатоциПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската крајбрежна стража отвори истрага за причините за подводната катастрофа на Титан. Loading… Главниот истражител Џејсон Нојбаер рече дека негов приоритет е да ги извади остатоците од подморницата и најави дека ќе бидат преземени одредени мерки во случај да бидат пронајдени телата на луѓето кои загинале во подморницата. На прес-конференцијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Контраадмиралот на американската крајбрежна стража Џон Маугер, еден од луѓето задолжени за спасувачката мисија на исчезнатата подморница „Титан“, денеска изјави дека можеби никогаш нема да бидат пронајдени телата на петте патници во подморницата. Loading… Американската крајбрежна стража синоќа потврди дека загинале сите членови на екипажот на „Титан“. „Тоа е неверојатноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Режисерот на Титаник Џејмс Камерон тврди дека знаел дека подморницата Титан била уништена помалку од 24 часа откако изгубила контакт со бродот. Loading… Во интервју за Ројтерс, филмскиот режисер Камерон рече дека дознал за акустичните наоди во рок од еден ден и знаел што значи тоа. „Испратив е-пошта до ситеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако пет лица ги загубија животите при експлозија на миниподморница во водите на Северниот Атлантик, утрово беше објавена информација која укажува на можна техничка негрижа од страна на американската компанија OceanGate Expeditions, која управуваше со подморницата Титан. Loading… ABC News објави дека поранешен вработен во OceanGate бил отпуштен поради загриженостПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фановите на Симпсонови со години пронаоѓаат различни клипови од старите епизоди на популарната ТВ серија кои се совпаѓаат со вистински актуелни настани, а многумина веруваат дека Симпсонови пред 17 години ја „предвиделе“ катастрофата на подморницата Титан, која имплодирала додека нуркала кон потонатиот брод Титаник. Loading… Иако многу клипови за предвидувањеПрочитај повеќе