Тиграј

Сподели со своите пријатели

Владата во Етиопија денеска соопшти дека формирала привремена управа за северниот регион Тиграј, што е клучен чекор во спроведувањето на мировниот план за ставање крај на војната во таа земја. Loading… Горниот дом на етиопскиот парламент воспостави привремена администрација, а премиерот Абиј Ахмед го назначи Гетачу Реда за шеф наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Оваа војна се одвива во целосна темнина за Западот и однесе 600.000 животи, го започнува својот авторски текст за Гардијан, етиопската писателка Магдалена Абраха. Loading… Неговите жртви сведочеа за шокантни кршења на човековите права и, трагично, цивилите беа намерно цел на напади. Десетици илјади жени беа силувани. Тоа трае двеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хиените ги собираат труповите на селаните, градовите се изложени на воздушни напади, постарите мажи и млади жени насилно се регрутираат во армијата – ова се ужасни сведоштва од војната која однесе десетици, ако не и стотици илјади жртви во историскиот регион на Етиопија Тигрaј. Loading… Областа некогаш била туристичка атракција,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Безбедносните сили и нивните сојузници во спорниот дел на зафатената од војна северна Етиопија извршија ѕверства врз тигрите кои се воени злосторства и злосторства против човештвото, соопштија денеска две групи за човекови права. Loading… Амнести интернешенел и Хјуман рајтс воч (ХРВ) соопштија дека тиграјските цивилите биле цел на „немилосрдна кампањаПрочитај повеќе