Тесла

Сподели со своите пријатели

„Тесла е всушност една од водечките светски компании за вештачка интелигенција“, а извршниот директор е Илон Маск. Loading… Минатогодишната добивка беше 12,6 милијарди долари Помеѓу тековните ограничувања во синџирот на снабдување, злобните кругови на отпуштања и падот на цената на акциите, изминатата година беше полна со виорни промени за TeslaПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот директор на Тесла, Илон Маск, продаде акции во вредност од 3,95 милијарди долари, откако го купи Twitter за 44 милијарди долари. Loading… Според соопштението на американската Комисија за хартии од вредност (SEC), Маск продал 19,5 милиони акции на компанијата. Маск исто така продаде акции на Tesla во вредност одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гигафабриката на американскиот производител на автомобили Тесла во Шангај, Кина произведе еден милион возила за три години, што претставува пресвртница, објави компанијата, пренесува Ксинхуа. Loading… Основана во 2019 година, гигафабриката Тесла во Шангај е првата гигафабрика на производителот на автомобили надвор од САД, со стапка на локализација на индустрискиот синџирПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот милијардер Илон Маск продаде акции на Тесла за 6,9 милијарди долари, што е најголемата продажба досега. Loading… Причината е за да избегне распродажба во последен момент на производителот на електрични возила, вели тој, во случај да биде принуден да го продолжи договорот за купување Твитер. Главниот извршен директор наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот директор на Тесла, Илон Маск, во саботата на Твитер објави дека размислува да изгради нова социјална мрежа. Loading… Илон Маск одговори на прашањата на корисниците дали размислува за развој на социјална мрежа чиј алгоритам ќе биде со отворен код и каде пропагандата ќе биде минимална и загарантирана слобода наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Боринг компани“ објави видео во кое „Тесла“ јури низ еден од неговите брзи тунели, на „електрични лизгалки“. На снимката не се откриени многу детали, а едниствениот натпис на снимката гласи „Зелено светло до Малибу“. Во позадина се слуша глас кој одборјува пред авомобилот да даде гас. Како што пишува ДејлиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Компанијата “Space X“ на милијардерот Илон Маск ја лансираше својата „Falcon Heavy“ ракета, најсилната која моментално постои, а која во вселената однесе и автомобил на „Тесла“. И покрај тоа што Маск истакна дека нема да го следи автомоилот, тоа не беше последен поглед на него. „SpaceX“ лансираше ракета „офлајн“ –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската компанија „Спејс икс“ (Space X) по долги одложувања поради ветерот, успешно ја лансираше својата најголема ракета досега, а во орбитата околу Сонцето заедно со неа полета и црвен спортски автомобил. „SpaceX“ лансираше ракета „офлајн“ – Носела таен сателит на Владата на САД Loading… Ракетата наречена „Falcon Heavy“ лансирана еПрочитај повеќе