Тесла

Cars Parked In Front Of Company Building

Сподели со своите пријатели

Акциите на Tesla паднаа седми ден по ред, достигнувајќи го најниското ниво од јануари 2023 година, бидејќи дополнителното намалување на цените во текот на викендот ја зголеми загриженоста пред извештајот за заработката на компанијата во првиот квартал во вторник. Loading… Акцијата падна за 3,4 отсто на 142,05 долари во понеделникот,Прочитај повеќе

black car interior

Сподели со своите пријатели

Маск ја објави веста веднаш по извештајот на Ројтерс дека Тесла повеќе нема да го произведува EV од 25.000 долари. Loading… Tesla ќе воведе роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X неколку часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се откажува од плановите за производство на евтиноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Марк Закерберг го престигна Илон Маск на листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот, па така основачот на Фејсбук е на третото место, а е пред Маск за прв пат од 2020 година. Loading… Маск, кој беше на врвот на листата на милијардери на Блумберг на почетокот на март,Прочитај повеќе

black and gray nike logo

Сподели со своите пријатели

Сопственикот на кинеска компанија е обвинет дека ја украл технологијата на линијата за склопување батерии на Tesla. Loading… Тој го рекламираше производот на YouTube и LinkedIn. Клас Пфлугбејл, канадски и германски државјанин, се надевал дека оваа шема ќе му помогне да заработи многу пари. Наместо повеќе нули на сметката, тојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Падот на акциите на американската компанија Тесла на најниско ниво во претходните 10 месеци предизвика сопственикот и извршен директор на таа компанија, Илон Маск, да падне на третото место на најбогатите луѓе во светот, зад Бернард Арно и Џеф Безос. Loading… Акциите на Тесла паднаа за 4,5 отсто на подПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Активистите за заштита на животната средина пред неколку дена го започнаа својот протест во шумата кај Берлин и таму изградија куќички на дрво и порачаа дека ќе останат во нив со недели. Loading… Тие протестираат бидејќи блиската фабрика „Тесла“ најави нејзино проширување како и сечење на повеќе од 100 хектариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судијка во американската сојузна држава Делавер го откажа договорот за исплата на 55,8 милијарди долари, кој во 2018 година на Илон Маск му го додели компанијата Тесла која произведува електрични автомобили. Loading… Тужбата ја поднел акционер на Тесла, кој тврдел дека станува збор за преголема сума. Судијката Кеталин Мекормик јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Испораките на првиот Cybertruck треба да започнат на 30 ноември, а компанијата постави строги барања за оние кои размислуваат да го препродадат своето возило во текот на првата година. Loading… Ако сопствениците на Cybertruck, од непредвидени причини, мора да го продадат своето возило пред крајот на првата година, тие мораПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го покани извршниот директор на Tesla, Илон Маск, да изгради фабрика за Tesla во Турција, објави Anadolu Agency на X. Loading… Ердоган му го дал предлогот на Маск за време на состанокот во Турската куќа, облакодер во близина на Обединетите нации во Њујорк, објави турскатаПрочитај повеќе

blue coupe parked beside white wall

Сподели со своите пријатели

Производителот на електрични возила Тесла во неделата објави дека испорача рекордни 466.000 возила во вториот квартал од оваа година, додека произведе речиси 480.000 од нив, надминувајќи ги очекувањата на аналитичарите. Loading… Повеќето од седанот Model 3 и кросоверот Model Y беа произведени и испорачани, со 460.211 произведени и 446.915 испорачани.Прочитај повеќе