Акциите на Tesla паднаа на најниско ниво во последните 15 месеци

Сподели со своите пријатели

Акциите на Tesla паднаа седми ден по ред, достигнувајќи го најниското ниво од јануари 2023 година, бидејќи дополнителното намалување на цените во текот на викендот ја зголеми загриженоста пред извештајот за заработката на компанијата во првиот квартал во вторник.

Loading...

Акцијата падна за 3,4 отсто на 142,05 долари во понеделникот, со што нејзиниот пад за годината на 43 отсто, втор најлош меѓу членовите на S&P 500.

Tesla ги намали цените во САД, Кина и ширум Европа, со попусти од дури 2.000 долари на најпопуларните електрични автомобили на компанијата, SUV Model Y и седанот Модел 3 на почетокот.

Tesla, исто така, ја намали цената на својот премиум систем за помош на возачот за една третина.

Системот се продава како опција Full Self-Driving, или FSD, иако бара човечки возач зад воланот, подготвен да управува или сопира во секое време.

Опцијата FSD, која претходно чинеше 12.000 долари однапред или 199 долари месечно на основа на претплата за повеќето клиенти во САД, сега е наведена на веб-страницата на Тесла за 8.000 долари однапред и 99 долари за месечна претплата.

Намалувањето на цената следи по едномесечниот бесплатен пробен период што Тесла го понуди на клиентите низ Северна Америка, почнувајќи од крајот на март.

Најновите намалувања ги зголемуваат стравувањата на инвеститорите по слабите испораки во првиот квартал, отпуштањата и повлекувањето на Cybertruck.

Loading...

Минатата недела, Tesla издаде доброволно повлекување на 3.878 Cybertruck возила за да се поправи сериозен дефект на „заглавената педала“ виден во виралното видео TikTok на сопственикот на Cybertruck.

Според пријавата на Националната администрација за безбедност на сообраќајот на автопатите, подлогата на врвот на педалата за гас на Cybertruck може да се олабави и да се заглави внатре, предизвикувајќи „ненамерно забрзување“.

Пред објавувањето на повлекувањето и намалувањето на цените, Tesla започна нагло и неуредно реструктуирање, известувајќи ги вработените на почетокот на минатата недела дека ќе отпушти повеќе од 10 отсто од својата глобална работна сила.

Отпуштањата се во тек, а некои вработени добиле известувања дека нивните работни места се укинати во изминатите неколку дена, велат двајца сегашни вработени, кои разговарале за CNBC под услов да останат анонимни.