Талибанци

Сподели со своите пријатели

Талибанската влада во Авганистан следниот викенд треба да испрати официјални претставници во Катар на дводневна средба со претставници на Обединетите нации и претставници од 25 земји, кои групите за човекови права ги критикуваа дека не вклучуваат жени од таа земја. Loading… Тоа ќе биде трет таков собир предводен од ОНПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Учебната година во Авганистан започна денеска без милион девојчиња погодени од забраната на талибанската влада да одат на училиште по шесто одделение. Loading… Ова го прави Авганистан единствената земја со ограничувања на образованието на жените, а Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) објави дека пред владеењето на Талибанците, околу петПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пакистан денеска изврши два воздушни напади на авганистанска територија, а во таа прилика загинаа осум деца, соопштија талибанците. Loading… Портпаролот на талибанците „најостро“ ги осуди нападите на авганистанска територија, нарекувајќи ги кршење на суверенитетот на таа земја, пренесува Ројтерс. Пакистанската војска и министерството за надворешни работи допрва треба да одговоратПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанците денеска извршија двојна јавна егзекуција на стадион во југоисточен Авганистан, а илјадници луѓе го следеа убиството на двајцата осудени мажи, кои беа застрелани од семејствата на жртвите. Loading… Врховниот суд на Талибанците пресуди дека двајцата се одговорни за смртта со нож на две лица во одвоени напади, се велиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанските власти во Авганистан уапсија четворица локални вработени во хуманитарната агенција на германската влада, соопшти германското Министерство за економска соработка и развој. Loading… „Можам да потврдам дека локалните функционери на германската агенција за меѓународна соработка (ГИЗ) се во притвор, иако не добивме официјална информација зошто се приведени“, изјавила портпаролката наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанците ги суспендираат конзуларните услуги во авганистанските амбасади во Лондон и Виена, поради недостаток на соработка со властите во Кабул, изјави во неделата портпаролот на авганистанското Министерство за надворешни работи. Loading… Суспендирањето на конзуларните услуги во двете амбасади стапува на сила веднаш и ќе продолжи до понатамошно известување, изјави портпаролотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации (ОН) денеска објавија дека документирале повеќе од 1.600 случаи на кршење на човековите права во Авганистан при апсење и притворање на луѓе. Loading… Ова се наведува во новиот извештај на мисијата на ОН во Авганистан, кој го опфаќа периодот од јануари 2022 година до крајот на јули 2023Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вршителот на должноста премиер на Пакистан, Анвар-ул-Хак Какар, изјави дека американската воена опрема, која САД ја оставија во Авганистан при повлекувањето од таа земја, паднала во рацете на паравоените формации и на крајот стигнала до пакистанската Талибанците, пишува АП, пренесе Бета. Loading… Опремата, која вклучува широк опсег на воена опрема,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јутјуберката Хора Садат доби голем број следбеници на социјалните мрежи со нејзините забавни видеа за животот во Авганистан. Loading… Дури и откако Талибанците ја презедоа власта во 2021 година, 25-годишната жена цврсто продолжи да создава содржина за своите повеќе од 300.000 следбеници и покрај обидите на милитантната група да гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанците ќе ги користат безбедносните сили за да ги спречат жените да го посетат еден од најпопуларните национални паркови Банд-е-Амир во централната авганистанска провинција Бамијан, објави портпаролот на Министерството за пороци и доблести, Молви Мохамад Садик Акиф. Loading… Акиф ги пренесе коментарите на министерот за работи, Мохамад Калид Ханафи, кој,Прочитај повеќе