Талибанци

Сподели со своите пријатели

Талибанските власти во Авганистан уапсија четворица локални вработени во хуманитарната агенција на германската влада, соопшти германското Министерство за економска соработка и развој. Loading… „Можам да потврдам дека локалните функционери на германската агенција за меѓународна соработка (ГИЗ) се во притвор, иако не добивме официјална информација зошто се приведени“, изјавила портпаролката наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанците ги суспендираат конзуларните услуги во авганистанските амбасади во Лондон и Виена, поради недостаток на соработка со властите во Кабул, изјави во неделата портпаролот на авганистанското Министерство за надворешни работи. Loading… Суспендирањето на конзуларните услуги во двете амбасади стапува на сила веднаш и ќе продолжи до понатамошно известување, изјави портпаролотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации (ОН) денеска објавија дека документирале повеќе од 1.600 случаи на кршење на човековите права во Авганистан при апсење и притворање на луѓе. Loading… Ова се наведува во новиот извештај на мисијата на ОН во Авганистан, кој го опфаќа периодот од јануари 2022 година до крајот на јули 2023Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вршителот на должноста премиер на Пакистан, Анвар-ул-Хак Какар, изјави дека американската воена опрема, која САД ја оставија во Авганистан при повлекувањето од таа земја, паднала во рацете на паравоените формации и на крајот стигнала до пакистанската Талибанците, пишува АП, пренесе Бета. Loading… Опремата, која вклучува широк опсег на воена опрема,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јутјуберката Хора Садат доби голем број следбеници на социјалните мрежи со нејзините забавни видеа за животот во Авганистан. Loading… Дури и откако Талибанците ја презедоа власта во 2021 година, 25-годишната жена цврсто продолжи да создава содржина за своите повеќе од 300.000 следбеници и покрај обидите на милитантната група да гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанците ќе ги користат безбедносните сили за да ги спречат жените да го посетат еден од најпопуларните национални паркови Банд-е-Амир во централната авганистанска провинција Бамијан, објави портпаролот на Министерството за пороци и доблести, Молви Мохамад Садик Акиф. Loading… Акиф ги пренесе коментарите на министерот за работи, Мохамад Калид Ханафи, кој,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанската влада во Авганистан во вторник ја слави втората годишнина од преземањето на власта во земјата, државен празник. Loading… „Заземањето на Кабул уште еднаш покажа дека никој не може да ја контролира гордата авганистанска нација и дека на ниту еден напаѓач нема да му биде дозволено да ги загрози независностаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанската верска полиција запали голем број музички инструменти во западната провинција Херат, објави вчера авганистанската државна новинска агенција Бахтар. Loading… Шеикот Азиз ал-Рахман ал-Мухаџир, провинциски шеф на Министерството за промоција на доблести и сузбивање на пороците, рече дека музиката довела до „погрешно насочување на младите и уништување на општеството“. ТалибанцитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стејт департментот објави дека во текот на оваа недела во Доха американски претставници ќе се сретнат со претставници на талибанската влада во Авганистан. Loading… Тие ќе разговараат за економските прашања, безбедноста и правата на жените. Стејт департментот соопшти дека американскиот специјален претставник за Авганистан Томас Вест и специјалниот претставник наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанците денеска објавија дека сите козметички салони во Авганистан сега мора да се затворат откако ќе истече еден месец. Loading… Таа одлука предизвика големо противење во јавноста, пренесува АП, додавајќи дека не е прецизирано како ќе бидат санкционирани оние кои нема да ја почитуваат таквата одлука. Претходното објавување на рокотПрочитај повеќе