Си Џипинг

Сподели со своите пријатели

Кинескиот лидер Си Џинпинг во разговор со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој е во посета на Кина, ја изрази потребата преку преговори да се најде политичко решение за конфликтот во Украина, објави државната телевизија CCTV. Loading… Телевизијата го цитираше Си дека „решавањето на украинската криза со политички средстваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин ќе присуствуваат на самитот на Г-20 на туристичкиот остров Бали во ноември оваа година, изјави советникот на индонезискиот претседател. Loading… Анди Виџајанто, неофицијален советник на претседателот Јоко Јокови Видодо, изјави за Ројтерс дека кинескиот и рускиот лидер ќе присуствуваат на самитот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинеските власти планираат потенцијално патување на претседателот Си Џинпинг во Југоисточна Азија во ноември, каде што би можел да се сретне со американскиот претседател Џо Бајден. Loading… Тоа би било прво патување на Си надвор од Кина од почетокот на пандемијата. Тоа би вклучувало средба со американскиот претседател, пишува ВолстритПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако сакате нешто да објавите за Џон Оливер на кинеските социјални мрежи оваа недела, веројатно нема да можете. Телевизискиот водител од Велика Британија е цензуриран на најголемата социјална мрежа во Кина, само неколку дена откако го критикуваше кинескиот претседател Си Џипинг во својата популарна емисија „Last Week Tonight“. Кина тргнуваПрочитај повеќе