Швајцарија

snowy mountain summit during daytime

Сподели со своите пријатели

Петмина од шест скијачи кои исчезнаа за време на скијачката турнеја во Швајцарија и беа пронајдени мртви се членови на исто семејство, објави денеска Ројтерс. Loading… По еден скијач, кој бил во истата група, но не припаѓа на ова семејство, се уште се трага. Скијачите исчезнаа во саботата околу планинатаПрочитај повеќе

people walking on street near buildings during daytime

Сподели со своите пријатели

Швајцарците во недела ќе гласаат за две иницијативи кои имаат за цел да го променат животот на пензионерите на дијаметрално спротивни начини – едната иницијатива има за цел да ги зголеми пензиите, а другата да ја зголеми старосната граница за пензионирање. Loading… Швајцарските синдикати изнесоа предлог за воведување дополнителен месеченПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Куфер со радиоактивен материјал со „низок интензитет“ бил откриен во авион на „Свис ер“ по слетувањето додека патниците биле во него. Loading… Тимови за итни случаи и специјалисти за радиологија беа повикани на терминалот 1 на аеродромот Ел Прат, кој беше затворен поради „ниско ниво на радиоактивен материјал“. Патниците коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Швајцарското воздухопловство се подготвува за најлошото сценарио и ќе вежба полетување и слетување на автопат со борбени авиони Ф/А-18 во јуни, откако владата ги одобри плановите во февруари. Loading… Делот од автопатот А1 меѓу Авенш и Пајерн во областа Вауд југозападно од главниот град Берн ќе биде затворен најмногу 36Прочитај повеќе

white red and blue flag on pole during daytime

Сподели со своите пријатели

Германците се речиси најнесреќните граѓани во ЕУ: на скала од 0 до 10, Германците го оценија своето вкупно задоволство од животот со 6,5. Единствена полоша е Бугарија, на дното на табелата. Најсреќни се Швајцарците и Австријците. Loading… И покрај пандемијата, кризите и војните, мнозинството Европејци сè уште се презадоволни, покажуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Газа, Украина, трговија преку Црвеното Море – се очекува геополитиката да доминира на годишниот состанок на светските политички и економски елити, што почнува во понеделник во Давос. Loading… „Средбата на Светскиот економски форум (СЕФ) на швајцарските Алпи ќе се одржи во најкомплексниот геополитички и економски контекст во последните неколку децении“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две лица загинаа, а едно е рането во престрелка што се случи денеска во швајцарскиот град Сион, соопшти полицијата. Loading… Осомничениот за пукањето не е идентификуван, јавува Ројтерс Полицијата во кантонот Вале соопшти дека напаѓачот испукал неколку истрели на две различни локации во градот Сион, кој има околу 35.000 жители.Прочитај повеќе

white and brown concrete building near body of water during daytime

Сподели со своите пријатели

Од 1970 до 1990 година Швајцарците веројатно незаконски посвоиле илјадници странски деца, што сè уште ги одбележува нивните животи, објави Владата на оваа европска земја, пренесува Бета повикувајќи се на Франс прес. Loading… Врз основа на наодите од новиот извештај што го нарача за оваа состојба, Владата објави барање заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската влада ги продолжува контролите што ги воведе на границите со Полска, Чешка и Швајцарија за уште два месеци, почнувајќи од 15 декември, како дел од борбата против нерегуларната миграција, јавува Анадолија. Loading… Министерката за внатрешни работи Ненси Фезер за весникот „Рајнише пост“ изјави дека преземените мерки се ефективни иПрочитај повеќе

white blue soccer ball on green grass field during daytime

Сподели со своите пријатели

Европската фудбалска унија го одложи натпреварот меѓу репрезентациите на Израел и Швајцарија, во квалификациите за Европското првенство во 2024 година. Loading… Секако, причината е војната во Израел по ненадејната воена офанзива на палестинскиот исламистички Хамас. „Со оглед на актуелните безбедносни услови во Израел, УЕФА одлучи да ги одложи сите натпревариПрочитај повеќе