Швајцарија

Сподели со своите пријатели

Глечерите во Швајцарија ја забележаа својата најлоша стапка на топење од почетокот на мерењата пред повеќе од еден век – губејќи шест проценти од преостанатиот волумен оваа година, што е речиси двојно повеќе од претходниот рекорд од 2003 година, соопшти чуварот ГЛАМОС. Loading… Топењето беше толку екстремно годинава што наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Швајцарците тесно гласаа за продолжување на старосната граница за пензионирање на жените на 65 години, гласање обележано со длабоки поделби меѓу кантоните кои зборуваат германски јазик, настроени кон реформи, и другите кантони во земјата. Loading… За реформата гласале 50,6 отсто од гласачите, покажуваат денеска објавените конечни резултати. На реформата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Швајцарската влада одлучи целосно да го суспендира договорот за визно олеснување за граѓаните на Русија. Loading… Така, швајцарските визни правила за Русите се изедначени со правилата на Европската унија, пренесува Танјуг.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нивото на водите на четирите големи швајцарски езера биле најниски досега забележани во август, што е логично со оглед дека од почетокот на 2022 година врнежите се многу ретки, објави Федералната канцеларија за животна средина. Loading… Тоа се езерата Констанца, Луцерн, Лугано и Вален. Количината на вода што се влеваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Швајцарија ја загуби неутралноста бидејќи се приклучи на санкциите против Москва и затоа не може да ги застапува украинските интереси во Русија, изјави заменик-портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Иван Нечаев. Loading… Нечаев рече дека Швајцарија неодамна побарала мислење од Москва за можноста за застапување на украинските интереси воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Швајцарските граѓани треба да размислуваат да имаат свеќи во куќата во случај на неколкучасовен прекин на струја, изјави шефот на енергетскиот регулатор (Елком) Вернер Лугинбиел за „Noe Züricher Zeitung“ (NZZ). Loading… Во Швајцарија уште од есента се подготвуваат за хаос во врска со струјата, па на граѓаните им велат декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Швајцарската влада не дозволи Данска да испрати оклопни транспортери од швајцарско производство во Украина, а одлуката ја образложи со својата политика на неутралност, што значи дека не снабдува зони на вооружени конфликти, пренесува Ројтерс. Loading… Сојузниот секретаријат за економски прашања (СЕКО) стави вето на понудата на Данска да и обезбедиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Швајцарија ги укина последните преостанати ограничувања за ковид-19 во петокот, а Италија ја прекина вонредната состојба прогласена поради пандемијата и рече „arrivederci“ зелениот пропус, односно ковид пропусница за повеќето места. Loading… Маските во јавниот транспорт и здравствените установи од петок повеќе не се задолжителни во Швајцарија. Деактивирана е и апликацијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Населението на Западна Европа значително расте благодарение на миграциите и доселувањето, додека источна Европа има проблем со демографијата поради заминувањето на жителите. Најновата анализа на Австриската академија на науки и Демографскиот институт од Виена се занимава со развојот на населението во Европа помеѓу 1990. и 2017. година, земајќи ги предвидПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Швајцарската полиција стопирала шведски автобус кој возел по автопатот со над 1,5 тони снег на кровот и веднаш му наредиле на возачот да го отстрани снегот. Ако ти испаднев врата на автобус, замениш ги с’с улазни од дома (фото) Loading… Полицијата на кантонот Солотурн навела дека автобусот во полиција билПрочитај повеќе