Шенген

a flag flying in the wind on a pole

Сподели со своите пријатели

Словенија ќе го суспендира Шенген и ќе воведе контроли на границата со Хрватска и Унгарија, потврди словенечкиот министер за внатрешни работи Боштјан Поклукар. Loading… Поклукар објасни дека причината за воведувањето мерки е иста како и во Италија, зголемувањето на заканата од тероризам и дека словенечкото МВР веќе подготвило известување согласноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австрија планира да ги продолжи контролите на границата со Словенија и Хрватска од 11 мај, изјави денеска австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер. Loading… Во текот на следниот месец истекува шестмесечната суспензија на безвизниот режим меѓу трите земји-членки на ЕУ. – Во наредните денови ќе ја известиме Европската комисијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Членките на Европската унија, Хрватска, Романија и Бугарија ги исполнуваат условите за влез во Шенген, а Германија ќе работи на тоа да станат полноправни членки на безграничната област, изјави во понеделникот во Прага германскиот канцелар Олаф Шолц, јавуваат агенциите. Loading… „Шенгенот е едно од најголемите достигнувања на Европската унија иПрочитај повеќе