Шавкат Мирзијоев

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Узбекистан, Шавкат Мирзијаев, во понеделник распиша предвремени претседателски избори со цел да ја добие поддршката од граѓаните за спроведување на реформите. Loading… Руската новинска агенција РИА јавува дека изборите ќе се одржат на 9 јули. На референдумот на 30 април, узбекистанските гласачи го одобрија пакетот уставни амандмани коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ќе ја заврши кратката турнеја низ Централна Азија во Узбекистан, пред да замине за Индија на состанокот на министрите за надворешни работи на Групата 20, на кој ќе доминира Украина, пренесува АП. Loading… Блинкен денеска се сретна со високи претставници на Узбекистан во Ташкент,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна во Астана, каде ќе се сретне со министрите за надворешни работи на Казахстан, Киргистан, Узбекистан, Туркменистан и Таџикистан во формат Ц5+1 и ќе пренесе дека САД се „доверлив партнер“ на земјите од Централна Азија. Loading… Блинкен ќе им пренесе на министрите за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ја започнува дводневната посета на Узбекистан, каде ќе учествува на самитот на Шангајската организација за соработка (ШСО), а предвидени се и голем број средби во билатерален и мултилатерален формат. Loading… Путин денеска ќе се сретне со претседателот на Кина Си Џинпинг, со неговиот колега од КиргистанПрочитај повеќе