Сергеј Аксјонов

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на окупираниот Крим, поставен од Русија, објави нов закон со кој се заоструваат казните за ширење информации за воени активности во регионот. Loading… Сергеј Аксјонов наведува дека е започнат процес за промена на законот за казни за оние кои споделуваат информации за воени и стратешки објекти, системи за противвоздушнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското воено воздухопловство собори девет беспилотни летала во текот на ноќта и утринава на Крим, а едно од нив експлодира во селото Докучаево и нема повредени, а искршени се прозорците на неколку куќи, изјави денеска лидерот на Крим Сергеј Аксјонов. Loading… Аксјонов напиша на Телеграм, а Тас објави дека сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во експлозијата што се случи синоќа на Крим, уништени се руски ракети кои биле транспортирани со железница, соопшти украинското Министерство за одбрана. Loading… Рускиот шеф на градот Џанкој изјави дека областа била нападната со беспилотни летала. Киев објави дека ракетите биле наменети за руската Црноморска флота, пренесува Нова.рс. „Експлозија воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Евакуацијата на жителите на регионот Херсон од десниот кон левиот брег на реките Днепар е завршена. Loading… Лидерот на Крим, Сергеј Аксјонов, ја заврши посетата на Херсон заедно со првиот заменик-шеф на администрацијата на претседателот на Русија, Сергеј Кириенко. „Го посетив Херсон заедно со првиот заменик-шеф на администрацијата на претседателотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија ги започна долгоочекуваните контраофанзивни операции во многу правци на југот на земјата, пренесува украинскиот сајт prm.ua. Loading… Претседателот Володимир Зеленски ја повика руската армија да се повлече пред големата офанзива што Киев ја започна во близина на градот Херсон на југот на земјата и рече дека Украина ќеПрочитај повеќе