Русија воведува построги казни за објавување видеа од нападот на Крим

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на окупираниот Крим, поставен од Русија, објави нов закон со кој се заоструваат казните за ширење информации за воени активности во регионот.

Loading...

Сергеј Аксјонов наведува дека е започнат процес за промена на законот за казни за оние кои споделуваат информации за воени и стратешки објекти, системи за противвоздушна одбрана и други одбранбени системи, како и за резултатите од терористичките напади извршени од режимот во Киев.

Ова вклучува споделување информации на социјалните мрежи, преку приватни канали за пораки, споделување фотографии или видеа и јавни дискусии, пишува Sky News.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин и Ванг денеска во Санкт Петербург