Силна експлозија на Крим: Русија остана без важно оружје (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Во експлозијата што се случи синоќа на Крим, уништени се руски ракети кои биле транспортирани со железница, соопшти украинското Министерство за одбрана.

Loading...

Рускиот шеф на градот Џанкој изјави дека областа била нападната со беспилотни летала.

Киев објави дека ракетите биле наменети за руската Црноморска флота, пренесува Нова.рс.

„Експлозија во градот Џанкој во северниот дел на привремено окупираниот Крим ги уништи руските крстаречки ракети „Калибр-КН“ при транспорт по железница“, објавија тие.

Калибр се проектили дизајнирани да бидат лансирани од бродови на руската Црноморска флота и имаат оперативен дострел од повеќе од 2.500 километри на копно и 375 километри на море.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  На кого Лавров во Скопје му рекол „Остави ме на мира“? (ВИДЕО)

Доколку се потврди, тоа би бил редок напад на украинската армија врз Крим, кој е анектиран од 2014 година, јавува Би-Би-Си.

„Експлозиите го продолжуваат процесот на демилитаризација на Русија и го подготвуваат украинскиот полуостров Крим за деокупација“, се вели во соопштението на украинското Министерство за одбрана.

Русија: Едно лице повредено, неколку згради оштетени

Потсетуваме, едно лице е повредено синоќа во напад со дрон на градот Џанкој на Крим, изјави шефот на управата на Крим назначен од Русија, Сергеј Аксјонов.

Loading...

Ихор Ивин, шеф на градската управа назначен од Русија, рече дека 33-годишен маж бил пренесен во болница откако се здобил со повреди од шрапнел од соборен дрон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан ја блокира Украина

Според него, животот на повредениот не е во животна опасност.

Ивин не спомна дека биле оштетени воени цели, но како што навел на Телеграм, во нападот биле оштетени повеќе предмети.

Тој додаде дека е активирана противвоздушна одбрана, пренесува РИА Новости.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.