Украина освои четири села во својата контраофанзива

Сподели со своите пријатели

Украинската армија ги започна долгоочекуваните контраофанзивни операции во многу правци на југот на земјата, пренесува украинскиот сајт prm.ua.

Loading...

Претседателот Володимир Зеленски ја повика руската армија да се повлече пред големата офанзива што Киев ја започна во близина на градот Херсон на југот на земјата и рече дека Украина ќе ја врати својата територија, додека Русија тврди дека овој контранапад не успеа.

Шефот на заедничкиот прес-центар на безбедносните и одбранбените сили на југот, Наталија Хуменјук, објави дека Киев започнал офанзива, велејќи дека во регионот Херсон „по прецизните удари на украинската армија, окупаторот не сака да оди на нападот“ и дека „тој е стациониран на претходно утврдени позиции“.

Веб-страницата prm.ua додава дека малку порано украинската армија ја пробила првата линија на руската одбрана во областа Херсон, како и дека руските сили побегнале од своите позиции.

Проруските власти во Нова Каховка соопштија дека градот останал без вода и струја по украинското гранатирање, јавува агенцијата РИА Новости.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руските сили ја нападнаа Одеса со дронови

Гранатирањето на градот Миколаив, кој е под украинска контрола и покрај постојаните руски бомбардирања, уби најмалку две лица, околу 24 беа ранети и уништени куќи, изјавија во понеделникот градските власти и очевидци.

Дописникот на Ројтерс јави дека нападот погодил семејна куќа, веднаш до училиштето, и убил една жена.

Украинските сили зазедоа четири села во близина на Херсон, откако го пробија фронтот на три места, објави Си-Ен-Ен повикувајќи се на извор од украинската војска, а главна „мета“ е Херсон.

Loading...

Операцијата започна со силно гранатирање на руските позиции и задниот дел, принудувајќи ги руските сили да побегнат, рече изворот.

„Неуспешната украинска офанзива на југ“

Вооружените сили на Русија денеска ја одбија офанзивата на украинските војници во регионите на Миколаев и Херсон, која беше изведена по наредба на Володимир Зеленски, а украинските сили претрпеа големи загуби, соопшти руското Министерство за одбрана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кремљ ги призна грешките при мобилизацијата

„Украинските трупи денеска, по наредба на Зеленски, се обидоа да извршат офанзива во регионите Миколаев и Херсон во три правци. Како резултат на активната одбрана на групи руски војници, единиците на вооружените сили на Украина претрпеа големи загуби“, се вели во соопштението.

Во текстот се додава дека „уште еден обид на непријателот да преземе офанзивни дејствија е целосно неуспешен“.

Украинските војници загубија повеќе од 560 луѓе, 26 тенкови и два нападни авиони за време на обидот за офанзива, соопшти Министерството за одбрана.

Аксјонов: „Киев лаже“

Лидерот на Крим Сергеј Аксјонов денеска изјави дека изјавите кои доаѓаат од Киев за офанзивата на украинската армија на југ не се точни и се дел од украинската пропаганда.

– Уште една лага на украинската пропаганда, која добро ја знаеме од Запад: украинските милитанти наводно започнале офанзива во јужниот правец. Оваа лажна приказна е слична на сите претходни, како виртуелните „напади“ на мостот на Крим, кои трупите на режимот во Киев ги извршија неколку пати – изјави Аксјонов на Телеграма, пренесува ТАСС.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште 457,5 милиони долари помош од САД за Украина

Тој додаде дека вооружените сили на Украина трпат големи загуби во сите области.

Loading...

– Во овие околности Киев создава илузии и лажни приказни – рече тој.

„Украина си го враќа своето“

Украинскиот претседател во ноќното обраќање ветил дека украинските војници ќе ја гонат руската војска „до границата“, наведува британската агенција.

– Ако сакаат да преживеат, време е руската војска да бега. Одете дома, Украина си го враќа своето – нагласи Зеленски.

Алексеј Арестович, советник на украинскиот претседател, објави дека руската одбрана „била пробиена за неколку часа“.

Тој изјави дека украинските сили ги гранатирале руските линии за снабдување на западниот брег на реките Днепар во регионот Херсон.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.