Сечуан

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во земјотресот со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала што ја погоди западната кинеска провинција Сечуан минатата недела се искачи на 93 додека спасувачите продолжуваат да трагаат по преживеани, соопштија денеска властите, пренесува АП. Loading… Потрагата по преживеани беше отежната поради силниот дожд и ризикот одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во земјотресот со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала што во понеделникот ја погоди кинеската југозападна провинција Сечуан се искачи на 74, објавија кинеските медиуми. Loading… Според нив, 259 лица се повредени во најсилниот земјотрес што го погодил Сечуан од 2017 година, а по 26 лицаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На сите жители на Ченгду, главниот град на југозападната кинеска провинција Сечуан, им е наредено да не ги напуштаат своите домови од 18 часот денеска, освен задолжителното тестирање за Ковид-19, јавува Си-Ен-Ен. Loading… Според строгите епидемиолошки мерки на властите во градот со над 15 милиони жители, домаќинствата можат да испрататПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Екстремните горештини во Кина продолжија да ја пустошат земјата денеска, и покрај пониските температури во некои региони, додека властите низ сливот на реката Јангце се обидуваат да ја ограничат штетата што климатските промени ја нанесуваат врз енергетскиот сектор, посевите и добитокот. Loading… Топлотниот бран во Кина, кој трае во изминатитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Југозападните кинески региони Чонгкинг и Сечуан денеска се борат со шумските пожари додека чекаат долго најавуван пад на екстремните температури и период на врнежи што се очекува да започне следната недела. Loading… Државните синоптичари најавија крај на бранот топло време, кој трае повеќе од два месеци, наведувајќи дека од западПрочитај повеќе