Роскосмос

Сподели со своите пријатели

Првата руска мисија на Месечината е одложена за следната година, изјави денеска во Владивосток генералниот директор на „Роскосмос“ Јуриј Борисов. Loading… Тој на маргините на Источноевропскиот економски форум рече дека лансирањето на 25-та мисија на Месечината и првата руска мисија за жал е одложено за 2023 година, пренесува ТАСС. РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Роскосмос преку соопштение објави дека новата руска вселенска станица ќе биде лансирана во две фази, без да ги прецизира точните датуми. Loading… Руската вселенска агенција во понеделникот за прв пат го претстави изгледот на новата вселенска станица што Русија планира да ја изгради, со што ја потврди најавата дека намератаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија најави дека ќе ја прекине соработката со Меѓународната вселенска станица (МВС) додека не се укинат санкциите што Западот ги воведе поради воената операција во Украина. Loading… Русија повеќе нема да работи со партнери како НАСА и Европската вселенска агенција (ЕСА) во орбиталната лабораторија, објави на социјалните мрежи шефот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот и двајцата руски космонаути денеска заедно ја напуштија Меѓународната вселенска станица (МВС) во капсулата Сојуз и се враќаат на Земјата, јавува Ројтерс. Loading… „Руската капсула Сојуз МС-19, која го содржи астронаутот на НАСА Марк Ванде Хеј и неговите руски колеги Антон Шкаплеров и Петар Дубров, успешно се одвои одПрочитај повеќе