Роскосмос

Сподели со своите пријатели

Руската државна корпорација „Роскосмос“ би можела да развие вселенска технологија како и објекти за вселенска инфраструктура. Loading… Соодветниот предлог-закон е регистриран во електронската база на податоци на Државната дума на Русија на 23 октомври, а автори на иницијативата се сенаторите Павел Тараканов и Константин Долгов, како и група пратеници одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските космонаути Сергеј Прокопјев и Дмитриј Петелин, кој е и специјален дописник на руската новинска агенција ТАСС на Меѓународната вселенска станица (МВС), поминаа пет часа и 14 минути во вселената, надвор од станицата. Loading… Тие денеска имаа активност во вселената каде ги завршија планираните работи, соопшти руската вселенска агенција Роскосмос.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Некои азиски, африкански и европски земји се подготвени да соработуваат со Русија во истражувањето на вселената, а Русија нема да биде изолирана во оваа сфера (на меѓународна соработка), изјави генералниот директор на Роскосмос Јуриј Борисов. Loading… „Се обидувам многу да патувам низ светот. Нашите колеги од азиските, африканските и некоиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јуриј Борисов, шефот на вселенската агенција Роскосмос, во средата, на 12 април, изјави дека Русија работи на изградба на сопствена вселенска станица, организирање мисии на Месечината и започнување со масовно производство на вселенски летала. Loading… На Денот на космонаутиката, кој го одбележува првиот вселенски лет на рускиот космонаут Јуриј ГагаринПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца руски и еден американски астронаут кои не можеа да се вратат од Меѓународната вселенска станица (МВС) поради проблеми со притисокот во капсулата на вселенското летало, ќе можат да се вратат на Земјата во септември, наместо во март, како што беше планирано. Loading… Ова денеска го соопшти Руската вселенска агенцијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

технологија Loading…   Погонскиот систем „Прогрес МС-20“ ќе изврши триминутен маневар за излез во 9:04 часот по средноевропско време, пренесува ТАСС. Прогрес МС-20 се очекува да влезе во атмосферата на Земјата во 9:37 часот, а осум минути подоцна огноотпорните остатоци од товарниот брод ќе паднат во Тихиот Океан. Товарното вселенскоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската агенција Роскосмос денеска објави дека ќе го лансира вселенското летало Сојуз МС-23 на 20 февруари за да донесе дома двајца космонаути и еден американски астронаут од Меѓународната вселенска станица, откако беше откриено дека оригиналната капсула истекува течност минатиот месец. Loading… – Се продолжува експедицијата на Сергеј Прокопиев, Дмитриј ПетелинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на Роскосмос, Јуриј Борисов, изјави денеска дека Русија и Кина неодамна потпишаа договор за меѓународна научна лунарна станица. Loading… „По детална анализа на просторот за слетување со автоматски сонди, земање примероци од почвата и испитување на присуството на вода, ќе преминеме на следната фаза. Веројатно и најверојатно воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првата руска мисија на Месечината е одложена за следната година, изјави денеска во Владивосток генералниот директор на „Роскосмос“ Јуриј Борисов. Loading… Тој на маргините на Источноевропскиот економски форум рече дека лансирањето на 25-та мисија на Месечината и првата руска мисија за жал е одложено за 2023 година, пренесува ТАСС. РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Роскосмос преку соопштение објави дека новата руска вселенска станица ќе биде лансирана во две фази, без да ги прецизира точните датуми. Loading… Руската вселенска агенција во понеделникот за прв пат го претстави изгледот на новата вселенска станица што Русија планира да ја изгради, со што ја потврди најавата дека намератаПрочитај повеќе