Роберт Фицо

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во петокот изјави дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп и словачкиот премиер Роберт Фицо биле нападнати поради „спротивставени ставови“. Loading… Фицо беше погоден со четири куршуми во обид за атентат во средината на март, додека Трамп беше лесно ранет во увото во обид за атентат наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во петокот, словачкиот премиер Роберт Фицо за прв пат се појави во јавноста откако беше жртва на обид за атентат во мај. Loading… Фицо, кој се опоравуваше откако беше застрелан четири пати од непосредна близина во средината на мај, одржа говор на вечерашниот национален празник во Словачка. Фицо беше застреланПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Словачка побара од полицијата да ја истражи поранешната влада и министер за одбрана Јарослав Над за донирање борбени авиони и системи за противвоздушна одбрана на Украина за да помогне во одбраната од руската агресија, изјави владин претставник. Loading… Новата влада под премиерот Роберт Фицо направи остар политички пресвртПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Не можеме да ја исклучиме можноста за испраќање западни трупи во Украина“, рече францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот откако беше домаќин на конференцијата во Париз на која европските лидери разговараа за оваа можност. Loading… Синоќа немаше договор за официјално испраќање војници на терен, но не можеме ништо да исклучиме,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словачкиот премиер Роберт Фицо рече дека ја потврдил својата поддршка за обидот на Украина да се приклучи на ЕУ, но рече дека има разлики околу политичките прашања. Loading… Тие го вклучуваат пристапот на Украина во НАТО. Тој ова го изјави при посетата на Украина. Фицо, кој беше избран минатата годинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словачкиот премиер Роберт Фицо изјави дека отстапувањето на дел од украинската територија на Русија е единствениот начин да се стави крај на војната со Русија и го повтори своето противење за членството на Украина во НАТО, пишува порталот Политико. Loading… „Мора да има некаков компромис. Што очекуваат тие, дека РуситеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словачката влада во средата одлучи да ја блокира големата испорака на оружје за Украина, што ѝ беше ветено на земјата од претходната извршна власт. Loading… „Владата не го одобрува предлогот за донација на воена опрема за Украина“ во износ од 40,3 милиони евра, стои на официјалната веб-страница на Владата. ПредложениотПрочитај повеќе