Ричард Данат

Сподели со своите пријатели

Воените функционери во Велика Британија тврдат дека договорот меѓу Евгениј Пригожин и Александар Лукашенко, според кој сопственикот на приватната воена компанија „Вагнер“ нашол засолниште во Белорусија, е само измама и треба да се однесува со претпазливост. Loading… Поранешниот началник на Генералштабот на Армијата на Обединетото Кралство, Ричард Данат, тврди декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот шеф на британската армија и генерал Ричард Данат предупреди дека Русија наскоро би можела да изврши „масовен артилериски напад“ врз Херсон, откако Русите се повлекоа од стратешки важниот град во петокот. Loading… Данат рече дека ситуацијата во овој јужен украински град е „интересна“ и дека руските сили ја „изгубилеПрочитај повеќе