РЦУК

Сподели со своите пријатели

Централна водоводна цевка на улицата „Јупко Арсов“, зад кумановската Гимназија, вчера пукнала при што нанела значителна материјална штета на еден станбен објект, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Кај нив случајот бил пријавен вчера во 06:45 часот, по што тие веднаш го известиле Јавното претпријатие „Водовод“. Со струнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Камион со ладилник кој превезувал сладолед, вчера се превртел на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка при што со полесни телесни повреди се здобил 38-годишниот возач од скопско Студеничани, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Несреќата се случила кај селото Војник, кога на камионот натовраен со сладолед муПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Куќа изгоре во пожар кој вчера околу пладне избувнал на улицата „Доне Божинов“ во Куманово, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Во 12:20 четворица пожарникари со едно возило по претходно добиена пријава излегле на терен за да го изгаснат пожарот, а нивната интервенција траела до 12:55 часот. ОдПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, во текот на вчерашниот ден, станицата за итна медицинска помош бележи редовен работен ден со интервенции карактеристични за овој период од годината, како и две поголеми интервенции. Loading… Во првата интервенција, екипите на Брза помош во текот на вчерашниот ден интервениралеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, во текот на вчерашниот ден, единиците на ТППЕ Куманово  бележат  една  интервенција  на  автопатот   кај  с. Романовце на  опожарена  сува  трева  која се простирала на мала  површина. Loading… Пожарот бил  пријавен  во 12,55  и бил ставен под контрола во 13,30 часот.Прочитај повеќе