Растислав Качер

Сподели со своите пријатели

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, во текот на денот вчера се сретна со претставници на земјите од ЕУ кои не го признаа Косово, за што објави објави на својот Твитер. Loading… Тој вечерва соопшти дека разговарал со специјалниот пратеник на Грција за ЗападенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словачкиот министер за надворешни работи Растислав Качер не очекува Русија да го прошири актуелниот конфликт во Украина, но оценува дека „сите во Европа се дел од таа војна“. Loading… Тој за виенскиот весник „Пресе“ изјави дека конвенционалните руски сили не можат да ги постигнат ни основните воени цели“ и декаПрочитај повеќе