Лајчак на средби со претставници на земјите од ЕУ кои не го признаа Косово

Сподели со своите пријатели

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, во текот на денот вчера се сретна со претставници на земјите од ЕУ кои не го признаа Косово, за што објави објави на својот Твитер.

Loading...

Тој вечерва соопшти дека разговарал со специјалниот пратеник на Грција за Западен Балкан, Софија Грамат и разговарал за напорите на ЕУ за постигнување напредок во нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина и важната улога што Грција ја игра во тој регион.

„Разговарав со грчкиот претставник за Западен Балкан за нашите напори на ЕУ за унапредување на нормализацијата на односите меѓу Косово и Србија и важната улога на Грција во регионот“, напиша Лајчак на Твитер.

Претходно Лајчак се сретна со претставници на земјите кои не го признаа Косово, со министерот за надворешни работи на Шпанија Хозе Мануел Албарес, министерот за надворешни работи на Словачка Растислав Качер, министерот за надворешни работи на Кипар Јоанис Касулидес, што ги објави на неговиот Твитер профил.