„Сите во Европа се дел од таа војна“

Сподели со своите пријатели

Словачкиот министер за надворешни работи Растислав Качер не очекува Русија да го прошири актуелниот конфликт во Украина, но оценува дека „сите во Европа се дел од таа војна“.

Loading...

Тој за виенскиот весник „Пресе“ изјави дека конвенционалните руски сили не можат да ги постигнат ни основните воени цели“ и дека дури губат веќе освоени територии.

Во исто време, тој не ја исклучи целосно можноста земјите како Словачка, поради големата воена помош на Украина, директно да бидат вовлечени во војната и да станат цел на напади.

„Одредени стратешки цели ни се блиску. На пример, појасот во Ушгород е оддалечен до 500 метри од нашата државна граница. На почетокот на војната имаше воздушни напади врз цели недалеку од полската и словачката граница. Но, ние сме членка на НАТО, а меѓу нас постои апсолутен консензус дека напад врз еден од нас би значел напад врз целото НАТО“, подвлече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русите со ракета погодиле станбена зграда во Харков, најмалку еден загинат

Качер ги отфрли критиките за економските санкции против Русија.

„Ако сега се жалиме дека нашиот животен стандард ќе се намали за пет проценти, што сè уште не се случило, тогаш ако можеме да купиме помалку храна или помалку да загреваме поради инфлацијата од 10 проценти, треба да имаме на ум дека во Украина илјадници луѓе умираат или мораат да бегаат од нивните куќи со само една пластична кеса. Ако тогаш имаме проблем со нашата минимална жртва, тогаш тоа е цинично и нехумано“, рече тој.

Тој рече дека сè поциничните политичари стануваат сè поцинични, кои на популистички начин ја подгреваат атмосферата на омраза, за да не издржат ни минимум последици и да придонесат за ослободување на Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тинејџерка од Русија на Инстаграм ја критикуваше војната во Украина, ѝ се заканува затвор

Качер смета дека лесно може да се постигне мирно решение во Украина.

Loading...

„За тоа е потребно само едно, а тоа е Русија да престане да напаѓа и да ги повлече своите сили од Украина. Не можам да замислам дека можеме да ја доведеме Украина до некој друг вид дипломатско решение. На Украина зависи само да каже што е прифатливо за тоа“, нагласи тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.