Ранковце

Сподели со своите пријатели

Триесетгодишен маж од селото Ранковце доби кривична пријава под сомнение дека украл огревни дрва, сопственост на кумановец. Loading… – На 28.09.2023 во 12.00 часот во Полициското одделение Ранковце бил извршен службен разговор со С.Л.(30) од селото Ранковце, информираат од Министерството за внатрешни работи. Како што додаваат од полицијата, тој сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во рамки наизградбата на делницата од железничкиот коридор осум, делницата Бељаковце – Крива Паланка утре ќе се врши минирање на локалниот пат кој ги поврзува општините Ранковце и Кратово. Loading… Минирањето ќе го изврши компанијата Стетон градба ДООЕЛ, како подизведувач на компаниите Гулермак и Мактек во близина на локалниот патПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе локации во околината на Куманово и Липково денеска и утре привремено ќе бидат без електрична енергија. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи денеска во период од 08:00 до 09:30 прекини ќе има кај корисниците од липковските села Опае, Липково, Отља, Матејче, Виштица, Никуштак, Стрима,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Брат го убил брата си и го закопал во дворот од семејната куќа во селото Гиновце, општина Ранковце. Loading… Според информациите од портпаролот на СВР Куманово Ивана Младеновска, сторителот бил лишен од слобода во текот на вчерашниот ден, откако во Министерството за внатрешни работи била примена дојава. -Во текот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири лица физички се пресметувале во казино во селото Петралица во општина Ранковце. Loading… – На 27.03.2022 во 21.05 часот во СВР Куманово било пријавено дека во казино во село Петралица, општина Ранковце, бил нарушен јавниот ред и мир со меѓусебна физичка пресметка помеѓу Д.М.(20), А.М.(29), Д.П.(28), тројцата од селотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министрите за транспорт и врски и за земјоделство, шумарство и водостопанство, Горан Сугарески и Љупчо Николовски, и со директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов го означи стартот на градежните работи за изградба на експресниот пат од Куманово доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секторската оперативна програма за транспорт 2014-2020, во рамките на ИПА 2 програмата е ревидирана и одобрена.  Преку оваа програма  обезбедени се 127,2 милиони евра, од кои 108,1 милион евра се средства од ИПА 2 програмата, а 19,1 милион евра се средства од Буџетот на Република Македонија. Средствата се наменети заПрочитај повеќе