ПКК

Сподели со своите пријатели

Турција денеска изврши воздушни напади врз курдските милитанти во соседните Ирак и Сирија, соопшти турското Министерство за одбрана. Loading… Овие напади се случија откако девет турски војници беа убиени во напад врз турска воена база во Ирак во петокот, јавува АП, пренесува Танјуг. Во петокот вечерта, курдските напаѓачи се обидоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турската полиција уапси околу 145 лица во текот на ноќта низ целата земја, осомничени за поврзаност со забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК), објавија државните медиуми во вторникот, два дена по бомбашкиот напад во Анкара за кој одговорноста ја презеде милитантната група. Loading… Во неделата, двајца напаѓачи активираа бомба во близинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу ја предупреди Шведска дека Анкара нема да го поддржи нејзиното членство во НАТО алијансата доколку не преземе мерки против Курдистанската работничка партија /ПКК/, која е прогласена за терористичка организација во Турција. Loading… ПКК одржа митинг во Стокхолм каде беа упатени навреди кон турскиотПрочитај повеќе