Турција: Приведени се 90 лица поврзани со ПКК

Сподели со своите пријатели

Турската полиција уапси околу 145 лица во текот на ноќта низ целата земја, осомничени за поврзаност со забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК), објавија државните медиуми во вторникот, два дена по бомбашкиот напад во Анкара за кој одговорноста ја презеде милитантната група.

Loading...

Во неделата, двајца напаѓачи активираа бомба во близина на владини згради во Анкара, при што беа повредени двајца полицајци.

Турција потоа изврши воздушни напади врз цели на милитантите во северен Ирак и ги приведе осомничените во Истанбул во текот на ноќта, неколку часа откако ПКК ја презеде одговорноста.

Последните полициски операции беа насочени во провинцијата Шанлиурфа во југоисточна Турција, јавува Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ОН: Светот ја губи трката за спас на глечерите што се топат

– Беа спроведени четиристотини шеесет и шест операции против „разузнавачките единици“ на курдската милитантна група ПКК низ целата земја, а 55 осомничени беа приведени во 16 провинции – објави во вторникот на платформата Х турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја.