Пјонгјанг

Сподели со своите пријатели

Властите во главниот град на Северна Кореја, Пјонгјанг, наредија петдневен карантин поради зголемен број случаи на „неодредена“ респираторна болест, објави сеулскиот Ен-Ка њуз, цитирајќи владино соопштение. Loading… Во известувањето не се споменува „Ковид-19“, но се вели дека жителите на Пјонгјанг морале да останат дома до крајот на неделата и даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го повика претседателот на Јужна Кореја Мун Џае Ин на самит во Пјонгјанг, соопшти Сеул. Повикот го пренела сестрата на лидерот на Северна Кореја, Ким Јо Џонг, а наведено е дека Ким Џонг Ун е подготвен да се сретне со лидерот на Јужна Кореја штоПрочитај повеќе