Панама

Сподели со своите пријатели

Администрацијата на Панамскиот канал (АЦП) се обидува да го реши проблемот со остриот пад на приходот поради ниското ниво на вода преку сојуз со фармерите за кафе, нудејќи им стимулации за засадување насади кои ја спречуваат ерозијата на почвата. Loading… Приходите на Панамскиот канал се намалени за околу 100 милиониПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на луѓе кои го преминаа опасниот Панамски провлак, кој ги поврзува Панама и Колумбија, достигна рекордно високо ниво од 400.000 во годината што завршува во септември, покажуваат официјалните податоци. Loading… Повеќе од половина од тие мигранти биле деца и бебиња, се вели во соопштението за печатот на панамското МинистерствоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации предупредија на вознемирувачко зголемување на бројот на мигранти кои го минуваат планинскиот венец Дариен, опасен граничен премин меѓу Панама и Колумбија, кој оваа година веќе помина рекордни 100.000. Loading… „Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) и Меѓународната организација за миграција предупредуваат на ова вознемирувачко зголемување на бројотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на брегот на Тихиот Океан на Панама, соопшти Американскиот геолошки институт (USGS). Loading… Локалните власти соопштија дека нема извештаи за жртви или материјална штета, пренесува Ројтерс. Епицентарот на земјотресот бил на околу 72 километри јужно од бреготПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канцеларијата на јавниот обвинител на Панама соопшти дека судијата повикал двајца поранешни претседатели, како и голем број други истакнати личности, да им се суди по обвиненијата за перење пари во врска со широката истрага за корупција која се прошири низ Латинска Америка. Loading… Судијата, наводно, повикал 36 лица да имПрочитај повеќе