Олексеј Громов

Сподели со своите пријатели

Киев денеска објави дека Русија трупа сили кај Соледар, но дека украинската армија дава отпор и ги задржува своите позиции во жестоката битка за тој град на истокот на земјата. Loading… Заменик-министерот за одбрана Хана Маљар рече дека бројот на руски единици се зголемил од 250 на 280 додека МоскваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските војници вратија повеќе од 700 квадратни километри територија во јужните и источните региони на Харков, каде напреднаа до 50 километри во руските линии и повторно зазедоа повеќе од 20 села, изјави денеска украинскиот генерал Олексеј Громов. Loading… Тој не прецизираше кои населби се повторно под украинска контрола во областаПрочитај повеќе