Украински генерал: Вративме 20 села во Харков

Сподели со своите пријатели

Украинските војници вратија повеќе од 700 квадратни километри територија во јужните и источните региони на Харков, каде напреднаа до 50 километри во руските линии и повторно зазедоа повеќе од 20 села, изјави денеска украинскиот генерал Олексеј Громов.

Loading...

Тој не прецизираше кои населби се повторно под украинска контрола во областа Харков, туку дека тоа е областа околу Харков и реката Јужни Бух, пренесува Ројтерс.

Тој додаде дека украинските војници напредувале и до три километри на фронтот околу Славјанск на исток и дека повторно ја освоиле населбата наречена Озерне.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Русија нагло скокна продажбата на антидепресиви

Генералот ја издвои улогата на дронови „предводник“ од турско производство.

Непријателската пешадија и моторизираните артилериски единици незаштитени со системи за противвоздушна одбрана стануваат лесен плен за нашите ловци, чиј број постојано се зголемува, благодарение на нашите доброволци“, рече Громов.

Коментарите на бригадниот генерал на брифингот беа досега најдеталната јавна оценка за украинската контраофанзива.

Се наведува дека Киев досега одбивал да открие многу детали за да не ја компромитира операцијата.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија стана главен снабдувач со оружје за Украина