Нова Каледонија

Сподели со своите пријатели

Имаше насилни протести за независност на француската прекуморска територија Нова Каледонија. Loading… Спорна промена на уставот Протестите и насилството се одржаа пред дебатата утринава во францускиот парламент за измените на уставот на Нова Каледонија. Предложените измени ќе овозможат повеќе француски жители да гласаат на изборите во Нова Каледонија, за коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ги повика жителите на Нова Каледонија да ја „изградат иднината“, по трите референдуми за самоопределување на кои беше отфрлена независноста на архипелагот. Loading… Една од целите на втората посета на Макрон на таа француска територија во Пацификот е да разговара за предизвиците на 21 векПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди француската прекуморска територија Нова Каледонија, југоисточно од островот Лојалти во Тихиот Океан. Loading… Како што соопшти Германскиот центар за геологија (ГФЗ), земјотресот бил на длабочина од 10 километри, пренесе Ројтерс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силен земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди областа во Тихиот Океан југоисточно од Нова Каледонија, каде населението беше евакуирано подалеку од брегот поради опасност од цунами. Loading… Помали плимни бранови, до пет метри, стигнаа и до бреговите на Вануату. Земјотресот бил на длабочина одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

59-годишен австралиски турист е убиен од ајкула во близина на преполна плажа на француската пацифичка територија Нова Каледонија. Loading… Мажот (59) пливал во близина на понтон на околу 150 метри од плажата во главниот град Нумеа во неделата кога бил нападнат и каснат неколку пати од ајкула, соопштија властите. ДвеПрочитај повеќе