Нагорно Карабах

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев изјави дека земјата има намера да насели околу 140.000 луѓе во Нагорно-Карабах, вклучително и бегалци кои го напуштија регионот по последниот конфликт. Loading… Како што нагласи Алиев, во Карабах можат да се вратат и Ерменците, но ќе добијат државјанство на Азербејџан. „Секој што сака даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев ја прекори Европската унија и предупреди дека одлуката на Франција да испрати оружје во Ерменија може да предизвика нов конфликт во регионот на Јужен Кавказ, по молскавично брзата азербејџанска воена операција минатиот месец. Loading… Минатата недела Алиев не учествуваше на средбата со ерменскиот премиер Никол Пашинјан,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мисијата на Обединетите нации во Нагорно-Карабах соопшти дека по егзодусот во кој повеќе од 100.000 Ерменци избегаа од регионот во последните неколку дена, останаа само 50 до 1.000 припадници на ерменската етничка заедница. Loading… Во соопштението објавено на веб-страницата на ОН по еднонеделната мисија предводена од постојаниот координатор на ОНПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 100.000 бегалци пристигнаа во Ерменија од Нагорно Карабах, изјави шефот на Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР), Филипо Гранди. Loading… „Многумина се гладни, исцрпени и имаат итна потреба од помош“, изјави Гранди доцна синоќа на социјалните мрежи, пренесе Ројтерс. УНХЦР и другите хуманитарни партнери ја засилуваат поддршкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 85.000 луѓе побараа засолниште во Ерменија откако Азербејџан го зазеде спорниот регион Нагорно-Карабах во Јужен Кавказ. Loading… Портпаролката на владата Назели Багдасарјан во петокот во ерменскиот главен град Ереван изјави дека се работи за луѓе кои биле принудени да ги напуштат своите домови. Според официјални, но непроверени информации, пораноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 20 лица загинаа, а речиси 300 се повредени во силна експлозија на бензинска пумпа во регионот Нагорно-Карабах, додека илјадници етнички Ерменци ја напуштија отцепената територија откако азербејџанската војска ја презеде целосната контрола врз неа во офанзива од гром минатата недела. Loading… Локалните ерменски власти соопштија дека 290 луѓе билеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 2.900 луѓе влегле во Ерменија од Нагорно Карабах од утринава, соопшти ерменската влада. Loading… Според Ројтерс, етничките Ерменци започнале масовен егзодус со автомобили во Ерменија, откако Азербејџан ги победи борците од самопрогласениот регион Нагорно-Карабах. Раководството на Нагорно Карабах објави дека 120.000 Ерменци во регионот не сакаат да живеатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ерменската полиција утрово приведе 53 демонстранти во Ереван кои бараа оставка од премиерот Никол Пашинјан. Loading… Демонстрантите од утрото ги блокираат улиците на Ереван, обидувајќи се да ги парализираат сообраќајните врски во градот. Протестите во главниот град на Ерменија не стивнуваат од минатиот вторник, кога Азербејџан започна воена операција воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ќе се сретне со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, во рамки на неговата посета на азербејџанската автономна ексклава Нахчиван, која се наоѓа меѓу Ерменија, Иран и Турција. Loading… Ердоган и Алиев ќе разговараат за ситуацијата во регионот Нагорно-Карабах, јавува Ројтерс. азербејџанската армија. Ерменското раководство наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секретарот на ерменскиот совет за безбедност Армен Григорјан и помошникот на азербејџанскиот претседател Хикмет Хаџиев ќе се сретнат на 26 септември [вторник] во Брисел за да подготват разговори меѓу водачите на двете земји. Loading… Разговорите меѓу државниот врв се очекува да се одржат во Гранада, Шпанија на 5 октомври, соопштиПрочитај повеќе